A versenyen 12-18 éves diákok indulhattak, feladatuk olyan kreatív alkotások elkészítése volt, amelyek kifejezik gondolataikat, véleményüket Európa jövőjével kapcsolatban. A kiemelt témák között idén a Római Szerződés 50. évfordulója is szerepelt.
Zsűri, Sulinet
A felhívásra közel 300 pályázat érkezett, ami önmagában is jelzi, hogy a magyar fiatalok érdeklődést mutatnak uniós állampolgárságuk iránt, és aktívan részt kívánnak venni az Európai Unió képének formálásában. A fiatalok 3-5 fős csoportokban, 12 művészeti ág egyikében, kreatív eszközöket használva készíthették el alkotásaikat.
Az alkotásokat 2007. március 19-ig kellett elkészíteni és beküldeni a regionális Europe Direct irodákba, ahol az első fordulóban a régióban élő művészek, közéleti személyiségek választották ki azt a 69 alkotást, amely részt vett az országos megmérettetésen. Az elődöntőbe jutott pályázatok közül a neves közéleti személyiségekből és művészekből álló zsűri hosszas mérlegelés után választotta ki a legjobb 20 alkotást. A Sulinet oldal látogatói is szavazhattak a pályaművekre, így alakult ki a döntő 24 fős mezőnye.
A döntőben a következőképpen alakult a csapatok végső sorrendje:
- 1. helyezett - 1. DÍJ: 1250 euró:"Kéklagúna" csapat - Fekete István Általános Iskola, Ajka
- 1. helyezett - 1. DÍJ: 1250 euró: "OM Kreatív" csapat - Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Debrecen
- 3. helyezett:- 3. DÍJ: 500 euró - "Greenpeas" csapat - Berzeviczy Gergely Közgazdasági és Két Tanítási Nyelvű Külkereskedelmi Szakközépiskola, Budapest
- Különdíj - 500 euró: "Zöld békák" csapat - Lackner Kristóf Általános Iskola, Sopron
Mint azt Szűcs Tamás, a zsűri elnöke is kiemelte, az országos verseny döntőjébe jutott művek mindegyike kiemelkedő alkotás, amely átgondoltan, művészi alapossággal mutatta be az Európai Unió különböző értékeit. A pályázat alakulását áprilistól nyomon lehetett követni a Sulinet oldalán, most azonban élőben is megtekinthetők a legjobb alkotások. A résztvevők egységesen magas színvonalat képviseltek, ezért a kiállításon nem csupán a döntőbe jutott csapatok képviseltetik magukat, hanem az összes kiállításra érdemes pályamunka megszemlélhető.
A kiállításnak a Duna Plaza első emeleti terasza ad helyet augusztus 1-jétől 23-áig, ezután egy vidéki helyszínen láthatja a közönség a műveket. Az Európai Unió mindig is fontosnak tartotta, hogy közelebb hozza az állampolgárokhoz az uniós eszméket, és most a látogatók mindezt a magyar diákok elképzelésein keresztül ismerhetik meg.