Az ellátásokat ettől az időponttól kezdődően csak külön járulékfizetés fejében lehet majd igénybe venni. Feltéve, hogy az adózónak más adóköteles jövedelme nem volt, az alkalmi munkából származó, a minimálbér éves összegét el nem érő jövedelmet nem kötelező bevallani.
A jelenlegi szabályok értelmében az alkalmi munkavállalók szinte teljes körű biztosítottnak minősülnek, egészségügyi ellátásra, szolgálati időre és baleseti táppénzre is jogosultak, a társadalombiztosítás egyéb pénzbeli ellátásai (táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyed) ellenben nem járnak. Április elsejétől viszont - a munkabalesetet kivéve - egészségügyi ellátást sem lehet már az alkalmi munkavégzés alapján igénybe venni.
A változtatás indoka a járulékok nyilvántartásával kapcsolatos nehézségekben rejlik. A törvényalkotók álláspontja szerint ugyanis indokolatlan adminisztratív terhet jelentene, ha az alkalmi munkások utáni járulékfizetést az egészségbiztosítónak azonnal be kellene jelenteni.
A jövőben az alkalmi munkavégzés kapcsán az érintettnek természetbeni egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség nem keletkezik, ugyanakkor a jogviszonya után egészségügyi szolgáltatásra sem lesz jogosult.