Akár 3000 forint egy hívás

A mobilszolgáltatók barangolási (roaming) díjai továbbra is nagyon magasak Európában, ami visszatartja az embereket mobiltelefonjuk külföldi használatától - derül ki az Eurobarometer által kedden közzétett európai szintű felmérésből.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 Az elemzés szerint az uniós polgárok túlnyomó többsége szerint az EU-nak közbe kell lépnie azért, hogy a külföldi utazások során kezdeményezett és fogadott hívások díja ne legyen jóval magasabb, mint a belföldieké. Az Európai Bizottság barangolási díjakkal kapcsolatos, kedden frissített honlapjáról kiderül, hogy az európai mobiltelefonálók továbbra is 4-6 eurót fizetnek egy külföldön kezdeményezett négy perces barangoló beszélgetésért. Ám bizonyos esetekben egy ilyen hívás akár több mint 12 euróba is kerülhet.

A bizottság szerint a rendkívül magas árak gátat szabnak a külföldi mobilhasználatnak, ami sérti a felhasználók, az európai ipar és egész Európa érdekeit. Ezért a barangolási díjak csökkentése a szakértők szerint nemcsak az Európai Bizottság politikai felelőssége, hanem érdekes üzleti modellé is válhat: ez jól látszik bizonyos szolgáltatók ilyen irányú lépéseiből, akik az elmúlt hónapokban különleges barangolócsomagokat vezettek be. A bizottság ezért felkér minden mobilszolgáltatót, hogy segítsen lebontani az európai belső piac egyik utolsó határát.

Csökkenjen

A nemzetközi barangolási díjak kapcsán készült, az Eurobarometer által kedden közzétett elemzés szerint a mobilhasználók túlnyomó többsége, 70 százaléka támogatja, hogy uniós szabályozással csökkentsék a barangolási díjakat. A válaszadók 68 százaléka az SMS-szolgáltatások esetében is jó néven venné a barangolási költségek csökkentését célzó uniós fellépést, miközben a 15-24 éves mobiltelefon-használók 78 százaléka vélekedik így. A 25 uniós tagállamból 24.565 válasz érkezett a felmérésre, ami a nyári szabadságolások után szeptemberben készült. A felmérés szerint a válaszadók 44 százaléka utazott az elmúlt 12 hónapban másik EU-országba magánügyben. A barangolási díjakkal kapcsolatos véleményük tehát személyes tapasztalatokon nyugszik.

A mobiltelefont használók többsége jóval kevésbé használja készülékét külföldi utazások során, mint otthon. Ez különösen érvényes a fiatalabbakra: a 15-24 évesek esetében 68 százalék, míg a diákok 70 százaléka nem használja külföldön a mobilját. A válaszadók 81 százaléka a külföldi mobilhasználattól való tartózkodását a magas barangolási díjakkal indokolta: a spanyolok 82 százaléka, a máltaiak 85 százaléka, az osztrákok és a németek 87 százaléka, a szlovákok 88 százaléka, a magyarok és a litvánok 89 százaléka, a portugálok és a csehek 90 százaléka, míg a szlovénok és a lengyelek 94 százaléka nem mobilozik a határon túl.

Négyszer annyi

A megkérdezett mobilhasználók 15 százaléka vagy nem viszi magával utazásaira, vagy kikapcsolva tartja telefonját. További 21 százaléka csak SMS-ek írását és fogadását vállalja külföldön, míg 59 százalék tartja úgy, hogy többet használná a telefonját külföldön, ha alacsonyabbak lennének a díjak: ez a vélemény különösen elterjedt Finnországban, Franciaországban, Dániában, az Egyesült Királyságban, Belgiumban, Cipruson, Lengyelországban, Lettországban, Görögországban, Luxemburgban és Máltán. A mobilhasználók mintegy 43 százaléka még bizonytalan a külföldön kezdeményezett és fogadott hívásokért fizetett díjak tekintetében. Úgy tűnik, a spanyol, ciprusi, portugál és görög mobiltelefon-tulajdonosok tudnak legkevesebbet a barangolás feltételiről.

A felmérés szerint a barangolási díjak átlagosan még mindig négyszer olyan magasak, mint a belföldi mobilhívások díjai. Egy brit fogyasztó 5,92 eurót fizet egy Spanyolországból kezdeményezett négyperces hívásért, és 4,48 eurót egy hasonló, fogadott hívásért. Ugyanezért egy francia fogyasztó Olaszországban 4,72 eurót, egy német Nagy-Britanniában pedig akár 6,36 eurót is kénytelen kiadni. Egyes fogyasztók még ennél is magasabb árakat fizetnek: egy osztrák Máltán 9,51 euróval számolhat egy négy perces hazatelefonálásért, egy spanyol fogyasztó Lettországban akár 9,19 eurót, míg egy ciprusi Belgiumban 12 eurót fizet, ha hazatelefonál. Az ír fogyasztónak Máltán 13,16 eurót kell fizetnie egy négyperces beszélgetésért.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo