Ahol az állami a jobb

A tulajdonosokon kívül legalább 4 millió embert tart el Európában az erdőgazdálkodás. A honi erdőknek azonban csak a 42 százaléka van magánkézben, az EU-ban ez az arány 70 százalék.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ahol jobb az állami, mint a privát, az a honi erdőgazdálkodás - derült ki a földművelésügyi tárca november 17-i tájékoztatása alapján. Igaz, ez főleg annak köszönhető, hogy magánkézben rendszerint nagyon kis erdők - áldalában 2 hektárnyi területek - kerültek, s nem is érdekeltek a gazdák a tényleges gazdálkodásban. Az állami tulajdonlás azonban több mint bonyolult, hiszen a köz nevében többféle birtoklási gyakorlat létezik, s jellemző az összehangolatlanság, a viszonylagos szervezetlenség. Az Európai Unióban ennek ellenére nem rosszak a magyar erdőgazdálkodás pozíciói. A honi erdők 42 százaléka van magánkézben, az EU-ban ez az arány 70 százalék, melynek 80 százalékán tényleges erdőgazdálkodás folyik. A fafeldolgozás pedig legalább 4 millió embernek jelent munkát, megélhetést.

Érdekes módon a Trianon utáni Magyarországon az elmúlt 80 évben folyamatosan bővült a fával beültetett terület, 1920-ban az ország 11 százalékát, 2004-ben pedig 20 százalékát borította erdő. Az Európai Uniónak nincs egységes, összehangolt erdészeti politikája, a hazai támogatási szisztémákat pedig EU-konformnak tekinti Brüsszel. A vidékfejlesztésnek azonban megannyi programja létezik az unióban, s ezek, kivált, ha a mezőgazdaságból élőknek jelent megélhetési alternatívát a növénytermesztés, állattartás helyett, sokféle támogatást vonzanak. A földművelésügyi tárcánál azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a Magyarországon mind inkább szorgalmazott energetikai célú erőültetés és fakitermelés nem számít erdészeti tevékenységnek, bármennyire is elemi érdekel mind az EU-nak, mind hazánknak a megújuló energiaforrások erőteljesebb, növekvő arányú hasznosítása. Amúgy az igaz, hogy a tényleges erdőinknek az 50 százaléka tűzifának tekinthető, csak éppen nem áramtermelő célú erőművekben hasznosítják. Magyarországon a 3-5 év alatt megtermő, valóságosan energetikai célú faültetvényeket agrotechnikai szabadpiaci tevékenységként könyvelik el.

A szaktárca erdészettel foglalkozó főosztályán 750 ezer hektárra teszik azt a területet, ahol erdősíteni lehet és érdemes is. Az EU-val való stratégiai együttműködés erre módot, s több tekintetben támogatást is jelent. A készülő 2006-ot követő öt éves pénzügyi ciklus időszakára azonban annak a feltételeit is kidolgozza a mezőgazdasági kormányzat, hogy hogyan lehet például társulási feltételrendszerben a magánerdészetek gazdálkodási érdekeltségét javítani.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo