Egyáltalán nem kell, hogy a természethez hasonlóan mi is „eltegyük magunkat” téli álomra! Ha felkészülünk rá, a hideg hónapokban is csúcsformában lehetünk! Van választék bőven ilyenkor is a jótékony vitaminokat tartalmazó étkekből!
A káliumban, valamint C-, E-, B-vitaminban gazdag szőlő annyi mindenre jó, hogy némi túlzással akkor is mindent megkapna a szervezetünk, ha kizárólag ezt és teljes kiőrlésű gabonát fogyasztanánk. Méregtelenít, ahogyan a szilva is. Ha pedig vége a hazai gyümölcsszezonnak, jöhetnek a déligyümölcsök! A citrusfélék bővelkednek C-vitaminban, és erősen antioxidáns hatásúak. Nem kifogás a tél közeledése a vitamindús zöldségek fogyasztásával kapcsolatban sem! Egyes hagyományosan téli típusok, mint például a káposzta vagy a sütőtök, igazi vitaminbombák, de még a savanyított finomságok is fontos szerepet játszanak immunrendszerünk megerősítésében.
Agyserkentés természetesen
A megtépázott idegeknek is kell a vitamin! Ha megfelelő ellátást kapnak, optimizmust és frissességet termelnek. Ha kedvetlenek vagyunk, és egy rossz szótól is felmegy bennünk a pumpa, lehet, hogy A- és/vagy C-vitamin-hiány az ok (persze a személyiségünk mellett). A C-vitamin pedig akkor is segíthet, amikor úgy érezzük, a legutóbbi értekezleten a legalapvetőbb szavak sem jutottak eszünkbe. A kutatók szerint ez az agyban összetapadt fehérjék miatt van, amelyek feloldásában segít az alapvitamin. Ha pedig tompának, lassúnak érezzük magunkat, annak a B1-, B12- (ezek elsősorban a teljes kiőrlésű péksüteményekben, lencsében, zöldbabban, káposztafélékben találhatók meg), a folsav vagy éppen a D-vitamin hiánya is lehet az oka. Egy friss kutatás szerint tél végére a magyarok 95 százaléka D-vitamin-hiányos. A nyáron eltárolt „napfényvitamin”-készleteinket körülbelül hat hét alatt feléljük, mindenképp szükség van tehát a tudatos pótlásra. Fogyasszunk tojást, májat, tengeri halakat! A tojás egyébként is jól működő „agyfrissítő”, ahogyan a már dicsőített szilva is. A tojás az agy energiaközpontját tölti fel, míg a szilva tisztítja az ereket, serkenti a véráramlást. Bizonyos fűszerek is pörgetik az agyat. Ilyen a gyömbér, amely fűtőhatása révén egyébként is kifejezetten jólesik a hidegben.
Bőrmegújítás felsőfokon
Bőrünket sem árt külső és belső módszerekkel serkenteni ősszel és télen. A csodaszerek, a C- és E-vitamin a szépségnek is jót tesznek, ezeket akár kívülről, krémben vagy kozmetikai maszkként is használhatjuk. Fontos szépészeti hatásai vannak a szőlőmagolajnak is, amely gyulladáscsökkentő, és feszesíti a bőrt.
A hidratálás ilyenkor is nagyon fontos, tehát ne hagyjunk fel a nyáron remélhetőleg felvett jó szokással, hogy eleget iszunk! Ilyenkor, teaszezonban még könnyebb is ízletes és egészséges italokat találni. Jöhetnek az immunerősítő teák, a kamilla, a hárs, a citromfű, a körömvirág, az izlandi zuzmó vagy a bodza. Nálunk sajnos nem elterjedt a forró „limonádé”, pedig a friss gyömbért forró vízzel leöntve, egy kis mézzel és rengeteg citrommal ízesítve igazi betegségűzőt kapunk, amit azért is szívből ajánlunk, mert nagyon finom.
Nevetve izzadni
Bár most épp nem hajszol bennünket a közelgő strandszezon, jobban járunk, ha formában maradunk a vastag ruhák alatt is. A sport az egészségre és a külsőre gyakorolt jótékony hatása mellett bizonyítottan levezeti a stresszt, és boldogsághormonokat is termel. Ráadásul léteznek olyan mozgásformák, amelyek kifejezetten segítik, hogy felpörögjünk akkor is, ha kint éppen a legreménytelenebb szürkeség uralkodik.
A zumba nevű táncos aerobic azoknak lehet jó választás, akik élnek-halnak a latin ritmusokért, de nem Frank Sinatrától örökölték a mozgáskultúrájukat. Semmilyen előképzettséget nem igényel, és ha egy órán át derekasan követjük a gyakorlatokat, megmozgatjuk az izmainkat, kalóriát égetünk, és garantáltan jobb lesz a kedvünk is.
Aki inkább a megfontolt mozdulatok híve, próbálkozzon a jógával. A nevető jóga például nevetőgyakorlatokat kombinál az ősi Pranayama jóga mélylégzéses elemeivel, elősegítve a feltétel nélküli nevetést. És hogy ez miért hasznos? Nevetés közben közel háromszor annyi levegőt lélegzünk be, mint normál esetben, vagyis jelentősen fokozódik szervezetünk oxigénellátottsága. Nemcsak a stresszt csökkenti és a boldogsághormon-termelést segíti, hanem erősíti immunrendszerünket is a vírusokkal, fertőzésekkel szemben. A gyakorlatok csoportosak, a nevetés pedig ragadós, így könnyebben megy a dolog, mint gondolnánk! Ha pedig mégsem, mindenkit megnyugtatunk: a színlelt nevetés fiziológiai szempontból épp olyan hasznos, mint az őszinte.
Wellness-utazás
Az őszi levertséget valószínűleg néhány különösen szerencsés ember kivételével mindenki ismeri. A felelős a főképp a fény hiányában lecsökkenő, a jó közérzetért felelős szerotoninhormon-szint. Kifejezetten ajánlott sok időt tölteni a szabadban, hogy legalább a kevés fényt hasznosíthassa a szervezet. Az őszi levertséget is elűzhetjük, ha legalább néhány napra kiszakadunk a mindennapokból. Utazzunk el! Nem feltétlenül kell messzire menni, hazánk szép tájain is remek helyszíneket és szállásokat találhatunk. Egy jó nagy séta a friss, csípős levegőn csodákra képes. Segíti a koncentrációt, és tisztábban látjuk majd azokat a problémákat, amelyeken akár hosszú ideje rágódunk. A szállodák különböző „extrákkal” várják vendégeiket. Van, ahol a már említett jógát is kipróbálhatjuk, pluszkényeztetésként pedig vegyünk egy masszázst. Mondjuk az őszre való tekintettel egy borkrémes verziót. Kipróbálhatjuk a szauna ellentétét, a pórusösszehúzó, érfalat erősítő hóbarlangot is. De a szaunát se akarnánk „leírni”, áldásos hatásait hosszan lehetne ecsetelni. Aki többet akar, mint egyedül ülni a forróságban, válasszon valamilyen szervezett szaunaszeánszot, ahol profi szakember vezetésével érdekesebbé és hatékonyabbá is tehető az izzadás, mondjuk só, jég vagy efféle más „kiegészítő” segítségével.