Adevarul: "Hogyan lopjuk el a befektetőket Magyarországtól?"

Románia számára most van a legkedvezőbb pillanat, hogy a bürokrácia csökkentése és enyhe adókönnyítések révén külföldi befektetőket hódítson el a külföldi tőkét elriasztó Magyarországtól - írja pénteki cikkében az Adevarul.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A bukaresti napilap gazdasági szakértők véleményét ismerteti az írásában, amelyet a címoldalon is bevezet azzal a címmel: Hogyan lopjuk el a befektetőket Magyarországtól. Az újság utal a magyar kormány által bevezetett "válságadókra", külön is említve a "Robin Hood-adót".

A csaknem két teljes belső oldalt kitöltő cikkben Christian Tegllund Blaabjerg, a Saxo Bank tőkestratégiai vezetője úgy látja: az, amit ma Magyarország a külföldi befektetők szempontjából csinál, öngyilkosság. Románia most a maga javára fordíthatja ezt a helyzetet, sőt, meg is kell tennie - véli a bankember. Ionut Dumitru, a Romániai Adóügyi Tanács elnöke is úgy véli: Románia jelen pillanatban kétségtelenül vonzóbb Magyarországnál a külföldi befektetők szemében. Bogdan Glavan, a Gazdaság és Szabadság Központjának alapító tagja a lapnak ugyancsak kifejti: az adóterhek enyhítése szempontjából ez soha vissza nem térő alkalom Románia számára.  

Öt tennivaló a sikerhez

A szakértői véleményeket összefoglalva az Adevarul külön pontokba is szedi, mit kellene tennie Romániának, hogy valóban elhódíthassa a külföldi befektetőket Magyarországtól. Első helyen szerepel a bürokrácia enyhítése. Az adóterhek csökkentése a második, külön hangsúlyozva, hogy a szociális járulékok mértéke európai viszonylatban a legmagasabbak közé tartozik Romániában. A szekértők szerint elengedhetetlen az infrastruktúra fejlesztése, amelyhez hatékonyabban kellene felhasználni az európai forrásokat, különösen nagy hangsúlyt fektetve az autópályák, valamint a vasúti teherszállítási útvonalak kiépítésére.

A negyedik pont értelmében az országnak egyszerűsíteni kellene jogrendszerét. A szekértők szerint, ha például egy vitás ügy rendezése túl sok bonyodalmat okoz, a beruházók inkább kikerülik az államot.

Az ötödik tennivaló a sorban az adózás kiszámíthatósága. Ezzel kapcsolatosan a lap emlékeztet arra, hogy az elmúlt hat évben hatvanszor módosították az adóügyi jogszabályokat. Sokszor súlyosbította a helyzetet - teszi hozzá -, hogy bizonyos intézkedések azonnal életbe léptek, mint például tavaly a hozzáadottérték-adó öt százalékos emelése 19 százalékról 24 százalékra.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo