A távmunka önkéntes, de egyre népszerűbb

Globalizálódó világunkban a munkavégzés is globálissá válik, és megjelennek a tudásukat a világ bármely részén eladni képes munkavállalók. A munka a termelés legrugalmatlanabb tényezőjéből a legrugalmasabbá vált. Hazánkban csupán körülbelül egyszázalékos a távmunkások aránya. Még.

Általában azt tekintjük távmunka-végzésnek, amikor a munkavállaló helyett a munkája utazik, távközlési vonalakon. A közlekedést kiváltó elektronikus kapcsolattartás olcsóbb, rugalmasabb.

A lényeg a helytől való függetlenség

Az otthoni munka a távmunka-végzés alapvető formája, de a kettő nem egyenlő egymással. A távmunka lényege pontosan a helytől való függetlenség. A dolgozó a munkát a számára kényelmes, ideális helyszínen végzi. Akár távmunka-központokban, teleházakban is, amelyek a cég központjához vagy a munkavállalók többségéhez közel épülnek fel. Telecenterekkel is találkozhatunk, amelyeket a helyi közösségek, önkormányzatok hoznak létre.

Egy másik típus a mobil vagy vándorló távmunkások által végzett munka, amely a munkavállaló utazásaihoz kapcsolódik. Emellett beszélhetünk még „szatellit” irodákban vagy call centerekben végzett távmunkáról is.

A távmunkás dolgozhat munkaviszonyban, mellékállásban vagy megbízási jogviszonyban, vállalkozóként. Munkája azonban nem tévesztendő össze a bedolgozói tevékenységgel, mivel az előbbi elsősorban íróasztal mellett, számítógépen végezhető szellemi tevékenységet jelent. Gyakorlatilag minden olyan munka, amely személyes megjelenés nélkül végezhető, kiadható távmunkába: adatgyűjtés és -feldolgozás, telefonos ügyfélszolgálat és -ügyelet, titkárnői/asszisztensi munka, webtervezés és -fejlesztés, weboldal-üzemeltetés és -menedzselés, rendszergazda-szolgálat, hálózatfejlesztés és -felügyelet, szoftverfejlesztés, grafikai munkák, szöveg- és kiadványszerkesztés, médiafigyelés, piac- és közvélemény-kutatás, konzultáció, rajzolás, könyvelés, programozás, fordítás, telemarketing, távoktatás.

Nálunk (még) kevés

Az elmúlt években végzett kutatások szerint Magyarországon 1 százalék körüli a távmunkások aránya. Jelenleg nagy részük kényszervállalkozó, aki azért alapított céget, hogy számlaképes legyen. A klasszikus, alkalmazotti távmunka jelenléte így hazánkban elenyésző, elterjedését a konzervatív munkakultúra, a változástól való félelem és persze az alacsony PC- és internetpenetráció is hátráltatja.

Tavaly novemberben a Nextra 9 országban piackutatást végzett a távmunka elterjedtségéről az 50–1000 főt foglalkoztató vállalatok körében. Kiderült: a megkérdezettek 82 százalékánál még egyáltalán nem ajánlották fel a távmunka lehetőségét, pedig annak a technológiai háttere a 86 százalékuknál valamilyen formában megvolt. A magyar munkáltatók 59 százaléka iparágtól függetlenül nem szorgalmazza a rugalmas munkavégzést, pedig a válaszolók 69 százaléka szívesen végezné munkáját otthonról vagy rugalmasan.

Magyarországon a távmunka bevezetését akadályozó két leggyakrabban említett tényező a vállalati IT-rendszer hiányossága és a nagymérvű tartózkodás az új megoldások alkalmazásától, míg a többi vizsgált ország az IT-rendszer hiányossága mellett a felső vezetés érdeklődésének hiányát és a cég költségvetési limitjét tartja hátráltató faktornak. A távmunka legfőbb hátrányának azonban Európa-szerte, így hazánkban is, a csapatmunka összeomlását tartják.

Ma-táv-munka

A Matáv 1997-ben az elsők között kezdte kutatni az „atipikus foglalkoztatás” lehetőségét, 2001-ben pedig már alkalmazottai számára biztosítani tudta a távmunka feltételeit.

- A távmunka ötletét a munkaerő-piaci verseny hozta elő, és jó módszernek bizonyult a kvalifikált munkaerő megtartására, valamint az ügyfelek gyorsabb kiszolgálására – magyarázza Gráczki Eszter, a Matáv emberi erőforrás osztályának vezetője.

Már az első lépésben kiderült, hogy a munkakörök nagy része - többnyire az adminisztrációs, ügyviteli, számítástechnikai feladatok vagy akár a projektmenedzseri teendők - kihelyezhető. A Matáv vállalta, hogy kitelepíti a megfelelő eszközöket, megteremti a biztonságos hálózati hozzáférést, s a távmunkások új munkahelyét is megfelelteti a munkavédelmi előírásoknak.

- A teljes infrastruktúrát a Matáv állta, de többletköltséget valójában csak az ISDN-vonalak kihúzása jelentett, hiszen a többi az irodában is adott lett volna. A Távmunka kézikönyvben minden feladatot, előírást rögzítettünk, és ragaszkodunk a benne foglaltak betartásához – tájékoztat Gráczki Eszter.

Az új helyzet konfliktusokat teremthet a vezetés számára, ezért alapos felkészítő programot dolgoztak ki mind a vezetők, mind a távmunkások számára. Végül a Matávnál egy-másfél év alatt indult be a távmunka, és az idén már jól működik.

– A Matáv teljes létszáma több mint nyolcezer fő, ebből kettőszáznyolcvan távmunkás, s a számuk lassan nő. Azért nem több, mert a távmunka nálunk önkéntes alapú. S akik vállalkoztak rá, váltott távmunkában dolgoznak: a hét bizonyos napján a munkahelyükön végzik feladataikat. Ha azonban valaki mégsem tud megbirkózni az új helyzettel, visszamódosíthatjuk a szerződését, s hagyományos módon végezheti tovább a munkáját – mondja az osztályvezető.

A többség már laptoppal dolgozik

Az IBM Magyarországnál a kollégák jelentős része ma nem irodához kötötten végzi a munkáját, a cégnél az első hordozható számítógépek már hét évvel ezelőtt megjelentek. 1996–1997-ben – amikor az internet hazánkban még gyermekcipőben járt - a közvetlen ügyfélkapcsolatot tartó technikai szakemberek már 100 laptoppal dolgoztak, és elérték az IBM levelezőrendszerét. 1999-ben pedig, amikor az IBM Magyarország új irodaházba költözött, a távmunka – ez esetben inkább a mobil munkavégzés – szabályozott formát öltött.

- A mobil munkavégzésnek kezdetben praktikus okai voltak. Sok kereskedelmi képviselő, technikai szakember az ideje jelentős részét ügyfeleknél töltötte, és a magával vitt munkaeszközeivel hatékonyabb lehetett, ismertetőket, előadásokat tarthatott. A hordozható számítógép nagy szabadságot ad akkor is, ha egy következő napi eseményre kell felkészülni - mondja dr. Szabó Balázs, az IBM Magyarországi Kft. humánerőforrás-igazgatója.

Akik megkapták laptopjukat – értékesítők, kereskedők és szolgáltatást végző szakemberek –, kezdetben a saját gépükön lévő adatokból dolgozhattak, nem volt hálózati hozzáférésük. Később betárcsázós módszerrel elérhetővé vált a vállalati intranet és az internet is. A sávszélességet ezután a hálón közlekedő anyagok mérete miatt megnövelték. Jelenleg már 370 laptopot használnak a magyar szervezetnél, s ez több, mint az asztali gépek száma.

- Nem várjuk el senkitől, hogy reggel nyolctól este öt óráig az irodában üljön, és dolgozzék. A végeredmény, a jól elvégzett munka, az ügyfelek elégedettsége számít – hangsúlyozza dr. Szabó Balázs.

Az IBM világszerte kiköti, hogy egy munkatárs heti 4 napnál többet nem tartózkodhat távol az irodájától. Ezt a magyar cégnél soha nem érik el, a tapasztalatok szerint a munkatársak mindennap bejönnek, ha minimális időre is. Az egyes divíziók heti egyszer tartanak értekezletet.

Nálunk: integráltan

Távmunka-ötletért nem kell messzire mennünk. Lapunk szerkesztőségében, a Piac és Profit Kiadónál egy helyszínen írják, szerkesztik, tördelik az újságot, s ugyanitt dolgoznak a hirdetésszervezők, marketingesek is. A munkacsoportok tagjai személyesen és elektronikus formában kommunikálnak egymással, a lapkészítés folyamata azonban teljes mértékben elektronizált, sőt a hirdetési anyagok is elektronikus csatornán érkeznek. Mindezt helytől függetlenül, távolról is megtehetnék, amely jelentősen csökkentené a bérleti díjakat és a rezsiköltségeket.

- Tervezzük a távmunka kipróbálását. A belső kommunikációs rendszer adott, és ahhoz, hogy igazán hatékony távmunka végzést érhessünk el, azt - véleményem szerint - ötvözni kell egy integrált vállalatirányítási rendszerrel. Ez ugyanis lefedné az információáramlás, a kommunikáció, a vezetés és irányítás, a döntés-előkészítés, valamint a visszacsatolás fázisait is – véli Demcsák Mária, a Piac és Profit üzleti magazin főszerkesztője.

Cikkünk része a Piac és Profit 2003. szeptemberi számában megjelent, a a távmunkáról szóló összeállításnak!

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo