A Pók utca és a Gazdagrét az élbolyban

A fővárosiak kétötöde érzi úgy, hogy lenézik a lakótelepieket, erre leginkább azok érzékenyek, akik jelenleg is lakótelepen élnek.

Lakótelepek márpedig kellenek - szögezhető le egy tanulmány megállapításai alapján. A Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutató Központ Kht. elemzése alapján arra lehet következtetni, hogy a közvélemény nem a lebontásnak, hanem a felújításnak a pártján áll, következésképp kedvezményes kölcsönökkel is segíttetnék a lakótelepeken élőket. A fővárosiak szerint szebbé, változatosabbá kellene tenni e házakat, rendezettebbé a parkokat. A budapestiek a lakótelepi házak energiatakarékosságának előmozdítására is hangsúlyt helyeznének.

A megkérdezettek nagy része - ismertették a felmérés megállapításait annak megrendelői és készítői, azaz dr. Bakonyi Tibor főpolgármester-helyettes, Bihary Gábor, a Fővárosi Közgyűlés Európai Integrációs és Külügyi Bizottságának elnöke, valamint Ongjerth Richárd, a Studio Metropolitana ügyvezetője - alapvetően elégedett lakóhelyével és annak környezetével, bár úgy véli, hogy érdemes lenne fejleszteni a környéket. Ezzel összhangban többségük - így a lakótelepeken élők is - ajánlaná a saját környékét, ha esetleg egy budapesti barátja szeretne odaköltözni. Hosszabb távú, illetve konkrét költözési tervei a budapestiek tíz-tíz százalékának vannak. Ők elsősorban családi házba vágynak, míg a saját kerttel rendelkező társasházak is népszerűnek bizonyultak.

Régi, többemeletes bérházban él a válaszadók hatoda, míg zártsoros földszintes, egy- vagy többlakásos épületben mindössze 3 százalékuk. Lakótelepen a megkérdezettek több mint harmada él - legtöbben panellakótelepen - s e forma leginkább a legfiatalabb, 18-29 éves korosztály tagjaira jellemző. Valójában lényegesen több fővárosi rendelkezik tapasztalatokkal panel épületekről. A válaszadók további több mint negyede - bár most jellemzően kertes családi vagy társasházban él -, lakott már korábban valamely lakótelepen. E csoport tagjai inkább magasabb iskolai végzettséggel rendelkeznek, és többnyire fiatal középkorúak. A főváros lakosainak mindössze alig több mint harmada nem élt sohasem lakótelepen, leggyakrabban a legidősebbek és a legalacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezők, ők elsősorban családi házakban vagy régi bérházakban élnek.

A budapestiek közel háromötöde nem költözne el jelenlegi lakhelyéről, legkevésbé a férfiak, a legalacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezők és a legidősebb korosztály tagjai mobilizálhatóak. A megkérdezettek mintegy ötöde érzi úgy - különösen a nők -, hogy szívesen elköltözne, de nincs rá lehetősége. Hosszabb távú költözési tervei a budapestiek tizedének vannak, elsősorban azok tervezik pár év múlva a költözést, akik jelenleg lakótelepi lakásokban élnek. Konkrét költözési tervekkel szintén a budapesti lakosság tizede rendelkezik.

Elsősorban a lakótelepi házakat tartják olcsónak a megkérdezettek, ennek megfelelően úgy érzik, hogy e házakban laknak a legszegényebbek, bár ez az állítás a belvárosi bérházaktól sem áll messze. Jellemzően a lakótelepi házakról gondolják a fővárosiak, hogy nyáron nagyon melegek a lakások.

Akik már éltek lakótelepen, de jelenleg más típusú házakban laknak, a lakótelepek infrastrukturális ellátottságát kevésbé ítélik jónak a többiekhez képest. E csoport tagjai többségében a fiatal középkorúak közül kerülnek ki, akik feltehetően fiatalabb korukban éltek lakótelepeken, így ők - saját életükből kiindulva - az átlagosnál sokkal fiatalosabbnak is ítélik e házakat, míg minőségüket is jobbnak észlelik a többi válaszadónál.

Azok, akik soha nem éltek lakótelepen, kissé negatívabban ítélik meg a lakótelepen élőket: úgy érzik, hogy leginkább itt fordulnak elő olyan emberek, akikkel nem szívesen élnének együtt, míg a többiek véleménye szerint - akik laktak vagy még most is lakótelepen laknak - ez inkább a belvárosi bérházakra jellemző.

A lakótelepi lakások előnyeinek vizsgálatakor szembetűnő, hogy meglehetősen sok budapesti, a válaszadók mintegy háromötöde szerint semmi előnnyel nem rendelkezik egy lakótelep.

A jelenleg lakótelepen élők természetesen több előnyét látták a lakótelepeknek, mint azok, akik más típusú házban élnek.

A lakótelepek előnyei között legtöbben a jó infrastrukturális ellátottságot - sokféle üzlet, jó tömegközlekedés - említették, valamint, hogy nem kell a házkörüli teendőkkel foglalkozni, így kényelmesebb, mint egy családi ház. A tény, hogy egy lakótelepen sok ember lakik együtt, igencsak megosztja a válaszadókat: egyesek szerint jó közösségek alakulhatnak ki, egy nagy házban sok ismerőssel találkozhat az ember, míg a megkérdezettek közel harmada (elsősorban azok, akik soha nem laktak lakótelepen) pontosan ezt a zsúfoltságot rója fel a lakótelepek hátrányaként. Számos válaszadó említette, hogy zajosak, lepusztultak a lakótelepi lakások, a rezsiköltségük magas - bár a lakás maga olcsó.

A vizsgált tizennégy budapesti lakótelep közül leginkább a Pók utcai, azaz a római lakótelep valamint a gazdagréti nyerte el a fővárosiak tetszését, és kapott átlagosnál jobb osztályzatokat. A sort a Havanna lakótelep zárja, a megkérdezetteknek mindössze 3 százaléka érzi úgy, hogy szívesen élne ott, amely mindössze 1,5-ös átlagra volt elegendő ötfokú skálán mérve. Két külvárosi lakótelep, a rákoskeresztúri és az újpalotai tekinthető fiatalosnak, a 18-29 éves korosztály körében szignifikánsan magasabb szimpátiát tapasztaltunk, míg a Fiastyúk utcai lakótelepet a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők választanák (bár sokuknak, a válaszadók mintegy kétharmadának nem volt véleménye a Fiastyúk utcai lakótelepről).

A budapestiek véleménye szerint szükséges volt megépíteni a lakótelepeket, hiszen azok nagyon sok ember számára biztosítanak otthont (különösen az idősebbek vélekednek így). A válaszadók mindössze hatoda érzi úgy, hogy hiba volt megépíteni a lakótelepeket. A budapestiek inkább a fejlesztésükre voksolnak, és kedvezményes hitelekkel segítenék felújításukat. A tekintetben is egy állásponton vannak a fővárosi lakosok, hogy javítani kellene a lakótelepek állapotán, szebbé, változatosabbá tenni a házakat, rendezettebbé a parkokat, és a lakótelepi házak energiatakarékosságának előmozdítására is hangsúlyt helyeznének. Mindössze a válaszadók tizede választaná a radikális megoldást, s bontaná le a lakótelepeket, legkevésbé azok, akik most is ilyen házakban élnek.

A megkérdezettek ötöde - főként, akik még soha nem éltek lakótelepen - gondolja úgy, hogy az államnak vissza kellene vásárolnia a lakótelepi lakásokat, és bérlakásokként működtetni tovább. Ennél valamivel több, a fővárosiak kétötöde érzi úgy, hogy lenézik a lakótelepi lakásokban élőket, leginkább azok érzékenyek erre, akik jelenleg is lakótelepen élnek. Az új építésű lakóparkok megosztják a válaszadókat: közel negyedük szerint nem sok különbség van az új lakóparkok és a lakótelepek között, míg a megkérdezettek fele ezzel ellentétes nézeteket vall.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo