Az ellenzéki politikus sajtótájékoztatóján közölte: a 2008-tól bevezetett új nyugdíjszámítási rendszer a nyugdíjak megadóztatását jelenti. A konvergenciaprogramból fakadó egyhavi nyugdíjveszteség mellett az új számítási módszer - amely szerint az idei évtől a nettó bér után állapítják meg a nyugdíjat - újabb egyhavi nyugdíjvesztést eredményez az érintetteknek. Szerinte az idén a kormány előrejelzésénél nagyobb, mintegy 8-10 százalékos nyugdíjcsökkenés várható. A politikus szerint a kormány nyugdíjkorrekciós programja nem tünteti el a korábban keletkezett ellentmondásokat.
Iván László a nyugdíjszámítás változása mellett súlyos problémának nevezte a rokkantnyugdíjat kérők esetében az elbírálás változását. Ez mintegy 385 ezer embert érint - tette hozzá.
A nyugdíjszámítás megváltoztatása, a rokkantnyugdíjakra valamint az előrehozott nyugdíjakra vonatkozó szigorítás mintegy 60-90 milliárd forint megtakarítást jelent az államnak - mondta a Fidesz országgyűlési képviselője, aki ezt az összeget szembeállította a kormányzati negyed tervezett 140 milliárdos kiadási tételével.
Nem adóznak, méltányolnak
Korózs Lajos, az Országgyűlés szociális bizottságának MSZP-s elnöke közleményében azt írta: "tény, hogy az úgynevezett nettósítás csökkenti a nyugdíjakat, ugyanakkor a valorizálás - azaz a szintre hozás - emeli a járandóságokat". A nyugdíjszámítás megváltoztatásával végre igazságosabbá tesszük a rendszert - fűzte hozzá, megjegyezve: Iván László valótlanságokat állít, senki nem akarja a nyugdíjakat megadóztatni.
Korózs szerint a 2008 januári nyugdíjemelés a törvényi előírásoknak megfelelően történik, nem úgy, mint a Fidesz-kormány idején. Az elfogadott költségvetési törvény alapján az eredetileg beterjesztetthez képest magasabb nyugdíjemelésre számíthat a közel 2,8 millió nyugdíjas - közölte. A kormánypárti politikus közleménye szerint folytatják a nyugdíjkorrekciós programot. Ez több mint 700 ezer, 1991. január 1-je és 1996. december 31-e között nyugdíjazottnak jelent akár 13-15 százalékos emelést - fűzte hozzá.
Korózs Lajos szerint a nyugdíjasok ezen túl számíthatnak a 13. havi nyugdíjra, amely további közel 2 százalékos nyugdíjtöbbletet jelent. Megtartják a 65 év felettiek utazási kedvezményét, valamint megmarad a minimálnyugdíj és a résznyugdíj is. A méltányossági intézkedések közül a méltányossági emelés, a méltányosságból történő nyugdíj-megállapítás és az egyszeri szociális segély intézménye is változatlan marad - közölte Korózs Lajos, hozzátéve: az intézkedések fedezete biztosított a költségvetési törvényben.