A pénzügi EU-biztos, Joaquin Almunia szóvivője ezzel a Financial Times című brit lapban aznap megjelent felmérésre utalt, amelyből az derült ki, hogy a megkérdezettek többsége szerint az euró negatív hatást gyakorolt saját országuk gazdaságára és hogy sajnálják saját régi pénznemük eltűnését.
A szóvivő, Amélia Torres szerint "az ilyen felméréseknek az a veszélyük, hogy a tények tiszteletben tartása helyett az ösztönös reakciók erősödését segítik." A szóvivő sajnálkozott amiatt, hogy "időnként elfelejtődik, az euró milyen hatalmas előnyöket hozott". S például a közös valuta érdemének mondta, hogy az olajárak erősödése ellenére az infláció nagyon alacsony maradt az euróövezetben.
"Az 1974-es és az 1980-as olajválság után Franciaországban 15, Olaszországban pedig 17 százalékos volt az áremelkedés. Most viszont az olajárak nagyjából hasonló növekedése dacára az infláció ellenőrzés alatt maradt" - mondta. Egyben azzal érvelt, hogy nem szabad összemosni két tényt: az EU gyenge gazdasági teljesítményét az évtized első felében, s azt, hogy az eurót éppen akkor vezették be. Mint mondta, az eurózónában 1999 óta 12 millióval nőtt az álláshelyek száma, s ez magasabb adat, mint az amerikai. "Most a növekedés gyorsul, a munkanélküliség pedig a legalacsonyabb szinten van az eurózónában. Nem szabad arra ösztönözni az embereket, hogy inkább a benyomásaiknak higgyenek, mint a tényeknek" - mondta az EU-szóvivő.
A Financial Times-ban megjelent felmérés szerint a franciák és az olasz hozzávetőleg 70 százaléka, a spanyoloknak több mint a kétharmada, a németeknek több mint a fele úgy véli, az euró megjelenése "negatív hatást" gyakorolt országuk gazdaságára.