Apatini Kornélné, GKM helyettes államtitkár előadásának címe A kormány kis- és középvállalkozásokat támogató rövid és hosszú távú stratégiája volt.
Bevezetőjében a Széchenyi Vállalkozásfejlesztési Programot vázolta fel, aminek három vezérlő elve a támogatásokhoz való egyenlő hozzáférés, tehát az esélyegyenlőség, emellett az átláthatóság és a tisztességes verseny, azaz hogy a finanszírozási források mindenki számára, mindenhol elérhetőek legyenek. A költségvetési törvény szerint a támogatási források 36 százalékát decentralizáltan kell felhasználni, és a hátrányos helyzetű megyék kiemelt támogatást kapnak. További cél a pályázati célok, eszközök és a döntési folyamat átláthatóvá tétele. A harmadik alapkövetelmény célja pedig az, hogy a vállalkozások a pénzügyi-szolgáltató szektor ügyfeleivé váljanak.
#img2#
A Széchenyi Vállalkozásfejlesztési Program hasonlóságokat és különbözőségeket is mutat a korábbi Széchenyi Tervvel. A fő különbség az, hogy az új program nemcsak a vissza nem térítendő támogatásokra épít, hanem sokkal szélesebb az eszköztára. Az új program célja kiemelten a vállalkozások versenyképességének javítása, a vállalkozások felkészítése a csatlakozásra, az uniós versenyre. Ehhez megfelelő támogatási csatornák kellenek, szélesebb eszköztár. Kedvező vállalkozói hitelkonstrukciókra, a külső forrásokhoz jutás segítésére, és a kkv-k integrációs felkészítésére van szükség. A Széchenyi Vállalkozásfejlesztési Program fő elvei ezért az alkalmazkodás, az esélyteremtés, a teljesítményelvűség (az ambíciózus vállalkozások könnyebben kapnak támogatást), valamint a kiszámíthatóság.
Az új vállalkozásfejlesztési program lényegi törekvése a versenyképesség javítása különböző adókedvezményekkel, külső finanszírozási forrásokkal és pályázati támogatásokkal. Másik lényegi feladata a tudásbővítés, az EU-ra való felkészítés és a tanácsadás. Apatini Kornélné kiemelten foglalkozott a nagy, és kkv-k számára igénybe vehető 150 milliárd forintos kedvezményes hitelprogrammal. Ebből az összegből 40 milliárd forintot a kkv-k számára különítettek el. Ezek a vállalkozások tőkeszegények, ezért átmeneti tőkeinjekcióhoz juthatnak a kockázati befektetési hitellel, de esetükben a legszerencsésebb a kockázati tőke finanszírozás lenne. Ez sajnos nálunk nem működik, melynek szemléleti okai is vannak. Az előadó szerint ezért ebben a kérdésben növelni kell az állami részvételt. Hozzátette, év közepétől a Széchenyi Kártya 5 millió forintos értékben is igényelhető lesz, és a mikrohitel programot is átalakítják.
#img1#
Hónapok óta folyik az EU integrációs felkészülési program is, amely szakmánként és témánként adja át az ismereteket. Február 4-én indult az országos felkészítési program 150 kistérségben. A program „az EU házhoz jön” mottója kifejezi, hogy a vállalkozókat egyénileg, szakmánként készítik fel egy térségben. A GKM honlapján egyébként már készül a vállalkozói checklista, amely egy felkészítő kérdőív. Egy-egy szakma felkészítő programjának oktatásához is igényelhető pályázati támogatás. Az Európához Techológiai Felzárkóztatási és Beruházási Hitelprogram keretében 10-150 millió forintos hitelkeret igényelhető a vállalkozások által, 4-15 év hosszú futamidővel, és automatikus kamattámogatással. A cél, hogy a vállalkozások modernizálni tudjanak, új termékeket tudjanak kifejleszteni. 9 új pályázatot is kiírtak, amelyekben különböző üzleti szolgáltatások nyújtására, a versenyképesség javítására, az ISO költségek faragásához, vállalatirányítási rendszerek bevezetésére, internetes oldal kialakítására, hálózatépítésre lehet támogatást kérni.
Nagy Sándor és Parragh László előadása
Chikán Attila, Sárközi Tamás, Csaba László előadása
Balázs Péter és Magyari DOnát a bevonható forrásokról
Szaló Péter, Lednitzky Péter, Kimár Ákos és Mohácsi Béla a bevonható forrásokról
G. Német GYörgy, Dunai Péter és Plenter jános előadása
Nagy Miklós, Semperger Kinga és Vadász György előadása
A kisvállalkozások felkészítése az EU-ra - befejeződött a Piac és Profit konferenciája
MIntegy kétszáz, kis- és középvállalatokat képviselő érdeklődővel zajlott le április 2-án a Piac és Profit üzleti magazin által rendezett Üzlet Európában, Infokommunikáció 2003 című konferencia a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemen. A nagy érdeklődésre számot tartó esemény fővédnöke Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter, aki a szerdára hozott kormányülés miatt nem tudott jelen lenni az eseményen. Őt Apatini Kornélné, a GKM helyettes államtitkára helyettesítette, aki a nyítóelőadást is tartotta.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.