Eszerint a családorvos a leghatékonyabb segítő valamennyi egészségügyi szolgáltatás közül, s ha a tagországok közül akár csak tízben annyit el tudnának érni, hogy legalább 3%-al csökkenjen a dohányzás, akkor 2030-ra közel tizenhétezerrel kevesebb szív-és érrendszeri megbetegedésre, tüdőrákra és stroke-ra számíthatnánk, és több mint négyezerrel kevesebben halnának meg ezekben a betegségekben. Ezzel több, mint 160 millió eurót takaríthatnánk meg.
Kiderült: az Európai Unió tagországaiban egyáltalán nem motiváltak a háziorvosok ebben, sőt: ahogy a legtöbb helyen, nálunk sem érzik ezt feladatuknak, idő- és pénzhiánnyal hárítják ezt a munkát, olyannyira, hogy gyakran még a kismamák, vagy kisgyermekes anyukák dohányzási szokásaiba sem avatkoznak be.
A világon egyedülálló kutatás nyomán a szervezet konkrét útmutatásokat is ad a tagországok felé. Így egyebek mellett ingyenessé kell tenni a leszoktatás-támogató terápiákat az egészségügyben dolgozók számára. Emellett előírná, hogy a nem-dohányzás legyen kötelező etikai irányelv valamennyi egészségügyi, illetve közoktatási intézményben, kötelezővé tenné a dohányzási szokásokra vonatkozó adatgyűjtést és a leszokással kapcsolatos beavatkozások rögzítését, a receptírási tevékenységgel összefüggő jelentésekben és a páciensek egészségi állapotának nyilvántartásában, illetve önálló addiktológiai tanszéket hozna létre valamennyi tagállamban.