A történelem fintora, hogy Orbán Viktor szervezi Ukrajna trianoni békéjét

Magyarország területeinek több mint kétharmadát veszítette el a trianoni békediktátummal, Ukrajnának pedig területe több mint egyötödéről kellene most lemondania a békéért cserébe.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország területeinek pontosan 71,2165 százalékát veszítette el 1920-ban, amelyre úgy próbálunk emlékezni, hogy a trianoni békeszerződés időpontját, június 4-ét a magyar Országgyűlés 2010-ben a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította. Összesen 232 459 négyzetkilométer veszett oda a 325 485-ből.

Nagy a barátság, de vajon mi végre?
Nagy a barátság, de vajon mi végre?
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Ukrajna területe 603 628 négyzetkilométer, ebből annektálta Oroszország Ukrajna öt régióját. Krím-félsziget, Luhanszk, Donyeck, Herszon és Zaporizzsja (26 844, 26 684, 26 510, 28 400, 27 180 négyzetkilométer) Összesen tehát Ukrajna Trianonja ugyan arányaiban kisebb, mint a magyar, de legalább annyira fájdalmas.

Közös nevező a két történelmi helyzetben, hogy mindkét esetben a nemzetiségi arányokra hivatkoznak a hódítók. A Kárpát-medence mindig is többnemzetiségű terület volt, de a magyar etnikum erőteljes visszaszorulását a Mohácsi vész, majd a török háborúk okozták. Utána a XVIII. századi benépesítés részben azokkal az etnikumokkal történt, amelyek Trianon után saját nemzetállamokba szerveződtek. Románok vándoroltak be Erdélybe, szerbek a Délvidékre, németek a Dunántúlra, a mai Burgenlandba. Innentől már nehezebb hasonlóságokat találni a magyar és a tervezett ukrán Trianon között.

A magyar Trianon esetében az elcsatolt területek etnikumi megoszlását vizsgálva az látszik, hogy a magyarok aránya maximum 31,6 százalék volt. Ezt a számot Erdélyben mérték, Csehszlovákia és a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság esetében pedig 30,3 százalékos volt az arány. Az Olaszországhoz csatolt részeken 13 százalék. (Forrás: Romsics Ignác: A trianoni békeszerződés. Osiris, Budapest, 2001) Ehhez képest Ukrajnában azért egész már arányokat találunk. A 2001-es népszámlálás alapján a Donyecki területen például 56,87 százalékban ukránok éltek és csak 38,22 százalékban oroszok. A Luhanszki területen ukránok 57,96 százalék, oroszok 39,05 százalék. A Herszoni területen 76,6 százalék ukrán, 20,0 százalék orosz. A Zaporizzsja területről nem találtunk adatot. A Krím-félszigeten viszont fordított a helyzet ott a lakosság 58 százaléka orosz, 24 százaléka ukrán és 12 százaléka krími tatár.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo