Orbán tehát most ahhoz igyekszik asszisztálni, hogy Ukrajnát egy fél Trianonhoz vezessék. Mit jelentene ez? Ukrajna meggyengülne, Oroszország megerősödne. Ez tovább javítaná Orbán pozícióit Putyinnál és az Európai Unió erőviszonyait is átrendezné. A magyar kormányfőre jelenleg úgy tekintenek az unóban, mint egy elszabadult hajóágyura, akit ennek megfelelően kezelnek. Trumppal a háta mögött viszont új helyzet jön létre. Az amerikai elnököt se a NATO-ban, se az Európai Unióban nem lehet semmibe venni.
Az orbáni békemisszió megfejtési kulcsához valószínűleg az ukrán elnök jutott a legközelebb. Volodimir Zelenszkij az Európai Politikai Közösség (EPC) csúcstalálkozóján „árulásnak” nevezte azt, ha a közösség tagjai közül bárki tárgyalna Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Ezzel összefüggésben utalt Orbán Viktor moszkvai látogatására is.
Ha valaki Európában a hátunk mögött vagy akár más kárára próbál megoldani kérdéseket, ha valaki a háború fővárosába akar utazni, hogy beszélgessen – és esetleg a közös érdekeink ellenében, vagy Ukrajna, esetleg más országok kárára ígérjen valamit – akkor nekünk miért kellene ilyen személyt figyelembe vennünk?
Azóta megérkezett Zelenszkij újabb reakciója. Egyszerűen elzárták a Magyarországra érkező olajvezeték csapját. A magyar energiaellátás bajba került.
Volodimir Zelenszkij láthatóan kézzel-lábbal tiltakozik egy, a magyar Trianonhoz hasonló, területi amputáció terve miatt és mindent meg is tesz ellene. Egy ilyen projekt megvalósulása valószínűleg a bukásához is elvezetne. Márpedig Trump győzelme ezt a forgatókönyvet vetíti előre. Az új határokat az amerikai elnökválasztás utáni éppen aktuális frontvonalak képeznék. Most tehát az ukránoknak és Orbán ellenzékének Trump vereségéért kell imádkoznia, míg a Fidesz híveknek és az oroszbarátoknak a republikánus jelölt győzelméért. A tét nem kicsi, mondhatni történelmi. És persze ettől valószínűleg még béke sem lesz, csak egy újabb érzékeny válságterület alakul ki, ahol új helyen vethetik meg lábukat az ENSZ békefenntartói.