A körutazás meglepetést keltett, se a fideszesek, se az unió vezetői előzetesen nem tudtak róla. Orbán Viktor ugyan cáfolta, hogy az unió elnökeként ment volna, úgy mondta, hogy csak békemissziót végzett, ugyanakkor ennek ellentmondott például kijevi útja, ahová magyar kormányfőként eddig nem látogatott el soha. A zavart fokozta, hogy az orosz és a kínai elnök is az unió vezetőjeként fogadta. Az ügynek akkora jelentősége lett, hogy Ursula von der Leyen utolsó kortesbeszédében, mielőtt újraválasztották volna az Európai Bizottság élére, keményen odaszólt Orbán Viktornak önjelölt békemissziója miatt.
Az Európai Tanács jogi szolgálata pedig az uniós szerződések megsértésével vádolta meg Orbán Viktort és egyértelművé tették, hogy a kormányfő hiába az EU soros elnöke, nem az államszövetség képviseletében járt el.
A hazai elemzők szinte egybehangzóan úgy vélték, hogy Orbán Viktornak elsősorban belpolitikai és PR célja volt a körúttal, megmutatni a tábornak, hogy ő igenis egy fajsúlyos képviselője a világpolitikának, akit a legfontosabb helyeken is elfogadnak tárgyalópartnernek. Nem egy pária, akivel lassan nem áll szóba senki.
Ez azért tűnik sovány magyarázatnak, mert Orbán Viktor tábora mindenféle kritika nélkül követi vezérét, vagyis ebből nem keletkezik akkora politikai haszon, amiért érdemes lenne ekkora konfliktust vállalni az európai vezetőkkel, vagyis nyíltan arcukba vágni a kesztyűt.
Nehéz Orbán Viktor fejébe belelátni, hiszen egy kifejezetten csavaros gondolkodású ember. Ugyanakkor eddigi pályafutásából jól látszik, hogy szeret egy lapra feltenni mindent. A mi vizsgálatunk szerint ez az egyetlen lap most Donald Trump győzelme Amerikában. A békemissziós körút e logika szerint tehát nem a belpolitikának szólt, hanem Trumpnak. Ő az egyetlen ugyanis, akinek olyan konkrét béketerve van, ami valóban képes befolyásolni az eseményeket. A Reuters értesülése szerint az elképzelés olyan trumposan, cowboyosan egyszerű. Ha Ukrajna nem hirdet tűzszünetet és nem ül le az oroszokkal tárgyalni, akkor nem kap több amerikai fegyvert és nekik annyi. Ha Moszkva tagadja meg az amerikai akaratot, akkor pedig az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatás növekszik. Orbán feladata valószínűleg az volt, hogy kipuhatolja az érintetteknél, mit szólnak ehhez a tervhez és erről beszámoljon Trumpnak. Az eredmény már látszik is. Orbán most azzal kampányol, hogy a következő időszakban a katonai konfliktus intenzitása radikálisan eszkalálódni fog. Ez onnan tudható, hogy Trump azonnali tűzszünet terve szerint ott húzódnának majd Oroszország és Ukrajna új határai, ahol éppen a front áll. Vagyis Trump hatalomra kerüléséig a harcolóknak bele kell adniuk apait-anyait.