Néhány "tétmérkőzés" erdeménye
A XIX. kerületben Gajda Péter (MSZP), a XX. kerületben Szabados Ákos (MSZP) szintén győzhet szoros küzdelemben, a XXIII. kerületben Geiger Ferenc (Civil Egyesület) lehet a polgármester.
Miskolcon szoros küzdelemben a fideszes Krizai Ákos megelőzte az eddigi polgármestert, az MSZP-s Káli Sándort. Debrecenben - immár negyedszer - győzött Kósa Lajos (Fidesz), Szegeden a szocialista Botka László megőrizte pozícióját. Pécsett is Páva Zsolt (Fidesz) marad a polgármester, miként Győrött Borkai Zsolt (Fidesz).
Tiszavasváriban Fülöp Erik (Jobbik) nyerte a polgármesteri címet fideszes vetélytársa előtt. Seres Mária, a Civil Mozgalom elnöke MSZP-s jelöltet előzött meg Mátraverebélyen, az LMP-s országgyűlési képviselő, Ivády Gábor pedig Ivád régi-új polgármestere lett.
Tarlós együttműködne az ellenzékkel
Tarlós Istvánt (Fidesz-KDNP) választották Budapest főpolgármesterévé. Az új főpolgármester azt mondta, hogy Budapest életében új időszámítás kezdődik. Tarlós a Fidesz-KDNP eredményváró központjában vasárnap az ellenzéknek azt ígérte: emberszámba veszik majd őket. A Fidesz-KDNP főpolgármestere leszögezte, hogy programját a kormánnyal együttműködve valósítja majd meg. Az ellenzéknek azt üzente, emberszámba veszik őket, ha hajlandóak a város érdekében dolgozni, akkor az együttműködésnek nem lesz akadálya. Az új főpolgármester szerint a mai "történelmi a pillanat, hiszen Budapestnek 65 éven keresztül baloldali vagy liberális, vagy annak mondott vezetése volt. A főváros szellemisége meg fog változni".
Demszky Gábor, Budapest leköszönő főpolgármestere gratulált Tarlós Istvánnak. Közleményében úgy fogalmazott: Tarlós István személyében olyan vezetője lesz a fővárosnak, aki szereti Budapestet, és képes arra, hogy a pártérdekek fölé helyezze a fővárosiak érdekeit.
A Nemzet Fővárosa
"Mától Budapest ismét a nemzet fővárosa" - mondta vasárnap késő este Orbán Viktor, aki szerint az emberek az önkormányzati választáson azt nyilvánították ki, hogy helyes irányba fordult az ország szekere. A miniszterelnök szerint 2010 adja meg 1990 értelmét.
Kevesen voltak
Meglepetésre a választók kevesebb, mint 47 százaléka járult az urnákhoz vasárnap. A Political Capital elemzése szerint a részvétel - 1998 kivételével - mindig legalább 15 százalékponttal alacsonyabb volt, mint fél évvel korábban. Eddig minden önkormányzati választáson nőtt a szavazási hajlandóság a korábbihoz képest, idén azonban megtört ez a trend.
"A kirívóan alacsony részvétel semmiképpen nem jó, függetlenül attól, hogy az LMP számára mit hoz a választás." - nyilatkozta a párt parlamenti frakcióvezetője az MTI-nek. Schiffer András szerint a húsz éves összehasonlításban is nagyon alacsony fővárosi részvétel mindenképpen önkritikára kell hogy késztesse a pártokat, illetve "azokat is, akik átszabták a választási rendszert". Arra a kérdésre, hogy az LMP szereplését hogyan befolyásolhatja, hogy kevesen mentek el szavazni, azt felelte, másfél éves pártként nincsenek hajszálpontos felméréseik arról, hogy számukra milyen nagyságú részvétel lenne a legkedvezőbb. "Ez akár jól is elsülhet, meg akár rosszul is a mi esetünkben" - tette hozzá.
Részletes eredmények az Országos Választási Iroda oldalán.