A minisztériumok az összes benyújtott pályázat 69%-a tekintetében már végleges döntést hoztak. A hasonló tartalmú év végi adat 16.000 pályázat mellett 55%-volt, a javulás tehát jelentős.
A nyertes pályázatok száma március végén 6257 darab volt. Ezzel eddig 317,72 milliárd forint értékű támogatás talált gazdára, ami a három éves támogatási keret 47%-ának felel meg. A nyertes projektek az ország közel 900 települését érintik, mintegy 20.000 új munkahely megteremtéséhez, és több mint 30.000 meglévő munkahely megtartásához járulnak hozzá.
A nyertesek mintegy fele - 2953 pályázó - március végén már támogatási szerződéssel is rendelkezett. Ebből 1885 szerződést az első negyedév során kötöttek meg.
A pályázók számára eddig kifizetett támogatás értéke 10 milliárd forint, az év végi adat kétszerese. A szerződéskötések felgyorsulásának köszönhetően a következő időszakban várhatóan lendületet kap a projektek végrehajtása, és ennek megfelelő ütemben gyorsulhatnak a kifizetések is.
Az EU-támogatások felhasználásának további gyorsítása érdekében a Kormány március végén több gyakorlati intézkedést is tett:
- Csökkentette a pályázatok kötelező mellékleteként benyújtandó hatósági igazolások számát.
- A nyertes pályázók számára általánosan lehetővé tette 25%-os finanszírozási előleg igénybevételét.
- Egyszerűbbé és egységessé tette a projektek megvalósítóitól megkövetelt pénzügyi biztosítékok rendszerét. A vonatkozó jogszabály megalkotásával egyben támogathatóvá váltak a biztosítékokkal kapcsolatos költségek.
- A közpénzek védelme érdekében szabályozta a szabálytalanul felhasznált támogatások adók módjára történő behajtásának rendjét.
A közösségi támogatások koordinációjáért felelős Nemzeti Fejlesztési Hivatal a pályázatokat kezelő minisztériumok bevonásával folytatja az EU-támogatások végrehajtását érintő jogszabályok és eljárások áttekintését ill. egyszerűsítését. A munka fő célja a pályázati rendszer áttekinthetőbbé tétele, hatékonyságának növelése.