Az elképzelés szerint az elkövetkező öt évben negyedével csökkennének átlagban a cégek adminisztratív terhei az Európai Unióban. Az EU brüsszeli végrehajtó testülete azt szeretné, ha az unió tagországai is magukévá tennék az említett célt, amelynek révén összesen 1,5 százaléknyi plusz gazdasági növekedés lenne elérhető.
A program részleteit a bizottság a jövő elején ismerteti, és azt várhatóan a tagországok állam- és kormányfői is megvitatják márciusban, a hagyományosan gazdasági kérdésekkel foglalkozó félévközi csúcsértekezleten. A mostani bejelentés részét képezi annak a brüsszeli törekvésnek, hogy csökkentsék a központi uniós szabályozást minden szinten. José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök testülete ugyanis részben a túlszabályozást teszi felelőssé azért, hogy az uniós lakosság meglehetősen bizalmatlan a központi EU-intézményekkel szemben.
Az unióban a szabályozás javításának jegyében csaknem az összes jogszabályt átnézik, és szükség esetén megszüntetik, összevonják, megkurtítják vagy korszerűsítik azokat. Az egyszerűsítésben a bizottság jár az élen, amely tavaly közel hetven olyan javaslatot is visszavont, amely még életbe sem lépett, és tízes nagyságrendben tervezi ugyanezt jövőre is. A bizottság független szakértői csoportot is felállít, amelynek a feladata az lesz, hogy előzetesen felmérjék egy-egy brüsszeli kezdeményezés várható adminisztratív hatását.
A keddi döntést bejelentve Barroso úgy fogalmazott, hogy a bizottság magas színvonalú szabályozási környezetet szeretne teremteni az unióban, amely a lehető legkevésbé terheli a cégeket, ugyanakkor lehetővé teszi a fogyasztók, a lakosság igényeinek kielégítését is.