Ausztriában az utóbbi időben több sajtóelemzés vette górcső alá a fizetések alakulását, miután országszerte elterjedt, hogy a parlamenti választásokon győztes Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) 800 eurós (kb. 224 ezer forint) havi minimumjövedelmet akar biztosítani mindenkinek. Az eddigi kormánykoalíció vezető erejét képező Osztrák Néppárt (ÖVP) vezető képviselői máris hevesen bírálják az ötletet. Martin Bartenstein, az ügyvezetőként hivatalban levő kormány gazdasági minisztere megvalósíthatatlannak tartja, s azt kérdezi: ugyan ki fog majd 1000 euróért is dolgozni, ha munka nélkül 800 eurós jövedelemhez juthat? Liese Prokop belügyminiszter pedig egyenesen "őskommunistának" nevezte az eredetileg a Zöldek által felvetett javaslatot.
A szociáldemokraták tárgyalásokra hívták a néppártiakat a félreértések tisztázására, mert a 800 eurós összeget egyfajta alapbiztosításnak tekintik, amelybe minden rászoruló összes támogatása beleszámítana, és nem járna azoknak, akik nem fogadnának el felkínált munkahelyeket.
A sajtó viszont a feltehetően még hónapokig folytatódó koalíciós tárgyalások bizonytalan kimenetele ellenére pontos statisztikákat közöl a nők alulfizetettségéről. A Társadalombiztosítók Országos Szövetségének (HS) az adataira hivatkozva adták hírül, hogy 2005-ben az osztrák férfi foglalkoztatottak havi bruttó átlagfizetése 2344 euró (kb. 656 ezer forint), a nőké pedig 1573 euró (kb. 440 ezer forint) volt. Az osztrák Munkáskamara (AK) vasárnap közzétett felmérése szerint a kilenc osztrák tartomány közül Felső-Ausztriában a legnagyobb a különbség a férfiak és a nők jövedelme között, a nőké ugyanis 38,2 százalékkal kisebb. Ebben a tartományban a férfiak havonta átlag 2066, a nők pedig 1277 eurót keresnek. A legkisebb különbséget a tartományi jogú Bécsben mutatták ki, ahol a férfiak átlagkeresete "csak" 22,4 százalékkal magasabb a nőkénél.