1600 beteg 2,5 millióért

Amikor a kormány megalkotta a háziorvosi privatizációról szóló "praxistörvényt", maguk az orvosok még nem voltak a tudatában annak, hogy állásuknak vagyoni értéke lesz és a kezdőknek bizony mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, ha praktizálni szeretnének.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Budapesttől 50, Esztergomtól 18, Dorogtól 16, Komáromtól 30 km-re lévő Duna-parti kisvárosban 1600 fős konszolidált felnőtt praxis méltányos áron (2,5 M Ft) eladó - így szól az orvosi szaklapokban és az internetes oldalakon a vállalkozó orvos tipikus hirdetése, ha meg akar válni tulajdonától. 1600 "lélekért" valóban méltányos az ár. A kínálat bőséges - havonta legalább tucatnyi -, a bankok 13-15 százalékos hitelt is adnak a vásárláshoz, üzlet mégis alig-alig köttetik. Mintegy kétszáz praxis tartósan üres.

Mennyit adnak érte?

1992 óta folyamatosan zajlik a házi-, a gyermekorvosi és a fogászati praxis privatizációja. A három területen napjainkra 10-20 százaléknyira szorult vissza a közalkalmazotti jogviszonyra épülő, államilag szabályozott gyógyító tevékenység. A háziorvosok, a gyermek- és a fogorvosok túlnyomó többsége ma egyéni vállalkozó vagy egyéni vállalkozás (bt., kft.) tagja, alkalmazottja. A törvény életbe lépésekor a háziorvosok alanyi jogon jutottak hozzá praxisuk működtetési jogához. A vásárlók akkor még csak nem is sejtették, hogy munkájuknak valaha vagyoni értéke lesz. Hogy pontosan mennyit is ér ez a tulajdon, az az eladáskor derül ki.

Az országban elsőként a Heves megyei Ostoroson cserélt gazdát egy háziorvosi praxis. Nem sikerült megtudnunk, hogy a 2500 lakosú település egészségügyi felügyeletéért mennyit fizettek, de a hasonló praxisok ára általában 3 és 8 millió forint között van.

Az ár pár százezer forinttól a milliós nagyságrendig változhat, attól függően, hogy a praxis hol található - vidéken-e vagy a fővárosban -, illetve mekkora, vagyis hány aktív kártya száma van nála leadva.

Az 1500-2000 kártyás, átlagos praxis ára országosan mintegy 6-8 millió forint. Budapesten nem ritka a húszmilliós vételár sem. Egyre kevesebbet érnek viszont a kizárólag gyermekorvosi körzetek - állítja az egyik praxiseladásra specializálódott tanácsadó cég vezetője. Mint mondja, szinte valamennyi potenciális vevő családi és baráti kölcsönökből fizet. A bankhitel megszerzése ugyanis hónapokba telik, s amíg az eladó nem kapja meg a vételár teljes összegét, nem adja át a praxist.

- 2004-ben mindössze huszonöt-harminc adásvételi ügylet fejeződött be - mondta el Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára. A fővárosban, a Balaton-parton, az ország északnyugati területein viszonylag gyorsan és jó pénzért lehet praxist cserélni, a tiszántúli orvosi körzetek viszont szinte eladhatatlanok. Bana községbe például évek óta nem találnak orvost, ingyen sem. Pusztakovácsi körzetét is régóta hirdeti a tulajdonos önkormányzat. A hatályos jogszabály lehetővé teszi, hogy a megüresedett orvosi helyre hat hónapra helyettest vegyen fel bármely település, azt követően az üres állás miatt saját jelöltjének új működési jogot kérhet.

Miért nem veszik?

Dr. Kertai Aurél, a Budapesti Orvosi Kamara háziorvos szekciójának elnöke szerint a kezdő orvosokat elsősorban az anyagi megbecsülés hiánya tántorítja el a háziorvosi szakterülettől. A legtöbben azonban nem is rendelkeznek a praxis megszerzéséhez és beindításához szükséges tőkével. Bár hitelt mindenki felvehet a praxis megvásárlásához, a törlesztőrészleteket kevesen merik vállalni. A vállalkozó háziorvos ugyanis becslések szerint alig tud a diplomás minimálbérnél, azaz 100 ezer forintnál több jövedelmet kiszorítani magának havonta. A költségek kifizetése után átlagosan ennyi marad neki. Ha a frissen szakvizsgázott háziorvos gyógyszercégnél helyezkedik el, ennek az összegnek a többszörösét is megkeresheti. A kezdők számára az is problémát jelent, hogy jelenleg a fővárosban egyetlen üres körzet sincs. Az idős doktorok sem mennek el nyugdíjba, csak ha már az egészségi állapotuk végképp megromlik. Kertai Aurél szerint a jelenleginél nagyobb mértékben kellene támogatni a háziorvosi ellátást, ellenkező esetben lassan elfogynak a háziorvosok.

Teljes cikk a Piac és Profit áprilisi számában.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo