A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tavalyi adatgyűjtése szerint Magyarországon egy embernek 53 ezer forint kellett a minimális szintű megélhetéshez, egy dolgozó párnak 93 ezer forint, míg egy kétgyerekes, négytagú család 154 ezer forintból jött ki. Tavaly a létminimum 6,6%-kal, azaz az inflációhoz közelítő ütemben nőtt 2003-hoz képest.
Az élelmiszer-fogyasztásból kiinduló létminimum értéke 2004-ben egy háztartásra számolva 113 520 Ft volt,
A megállapítások szerint a minimálbérbérből nem lehet megélni, hiszen nettó 45 ezer forint nyolcezerrel kevesebb az egyfős háztartás havi költségeinél, de a két dolgozó is 3000 forinttal kevesebbet keres, mint a KSH által megállapított minimum.
A nyugdíjasok helyzete sem sokkal jobb, bár a statisztikai hivatal számításai szerint ők kevesebből is kijönnek (48 ezer, két idős embernél 82 ezer forint), így a legalacsonyabb nyugdíj (23 ezer forint) messze nem fedezi a megélhetéshez szükséges összeget.
A létmimimum
A létminimum olyan összeg, "amely biztosítja a folyamatos életvitellel kapcsolatos szerény - a társadalom adott fejlettségi szintjén konvencionálisan alapvetőnek minősülő - szükségletek kielégítését".
A létminimum meghatározása
A létminimumértékek meghatározásának 2004. évi, 1768 háztartást felölelő állománya 692 ezer háztartást, ezekben 1 millió 858 ezer személyt, havi átlagban 78 milliárd 600 millió forint fogyasztási kiadást reprezentált. A kiadásoknak a háztartások, illetve a személyek számával történő leosztásával meghatározható a létminimum átlagos értéke. Eszerint 2004-ben az egy hónapra vonatkozó átlagos létminimum-érték 113 518 Ft/háztartás volt.