Kolber István, a regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért (és így a lakásügyekért is) felelős tárca nélküli miniszter szerint a Fészekrakó program az igazságosság, az otthonteremtés, a fiatalok érvényesülése és a gyermekvállalás ösztönzése jegyében indult el idén február elsején. A cél az volt, hogy a kormány "többet és többeknekQ adjon, hiszen a korábbi kedvezmények (kamattámogatás, jelzálog) megmaradtak és új elemekkel bővültek, emellett - például a közalkalmazottakkal - szélesedett a támogatásban részesülők köre is.
Rászorultaknak
A Fészekrakó program négy eleme: az állami kezességvállalás, a lakásépítési kedvezmény (a "szocpol") jelentős emelése, az otthonteremtési támogatás (azaz a "félszocpol") széles körű kiterjesztése használt lakás vásárlásához, illetve a lakbértámogatási rendszer bevezetése, amelynek segítségével valóban a legrászorultabbaknak tud segíteni a kormány.
A Fészekrakó program segítségével fél év alatt 4390 állami kezességvállalásos és 7409 "félszocpol" (összesen 11 799) szerződést kötöttek, míg a jelenlegi kormány által harmadik alkalommal megemelt "szocpolt" idén már több mint ötezer család vette igénybe. A program 3 eleme révén összesen közel 40 milliárd forint értékű szerződést kötöttek a bankoknál. A Fészekrakó program negyedik elemének, a lakbértámogatási programnak szeptember végén jár le a pályázati határideje.
"Bezzeg"
Kolber István kiemelte, csak az elmúlt egy hónap során 10 százalékkal nőtt az állami kezességvállalásos és 15 százalékkal a félszocpol szerződéskötések száma, ami jól jelzi, hogy az ellenzéki ellendrukkerek szándéka ellenére az állampolgárok felismerték az új lehetőségeket, és egyre többen vágnak bele a fészekrakásba.