A tartós stressz segíti a rák kialakulását
A tartós stressz számos egészségügyi problémához vezethet, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, az emésztési zavarok, az alvászavarok, a mentális egészségügyi problémák és az immunrendszer gyengülése. A tartósan fennálló stressz a rosszindulatú betegségek kialakulása szempontjából is kockázatot jelent, főleg a prosztata-, az emlő- és a vastagbélrák kialakulásában játszik szerepet.
„A stressznek van egy közvetett hatása a tumor kialakulására: gyengíti az immunrendszert, ami gyulladáshoz vezethet, ebből alakulhat ki a tumor. Ugyanakkor közvetlenül is felelős lehet a rákos sejtek megjelenéséért, mivel a stressz hatására emelkedik a szervezetben az adrenalinszint, ami gátolja a sérült sejtek önpusztítását. Ezekből a sérült sejtekből alakulhat ki a daganat” – mondja Dr.Tersztyánszky Rita, az Affidea Magyarország járóbeteg-ellátásért felelős orvosigazgatója.
Így csökkentsd a mindennapi stresszt
A minőségi alvás és az alacsony stressz-szint tehát kéz a kézben járnak, és mindkettő közvetetten vagy közvetlenül felelős lehet a daganatos betegségek kialakulásáért. Ha megtanuljuk kezelni a stresszt, akkor javulni fog az alvásminőségünk és egyúttal csökkenthetjük a tumorok kockázatát is.
A stressz csökkentése érdekében Dr.Tersztyánszky Rita szerint az alábbi módszerek ajánlottak:
- Rendszeres testmozgás: a fizikai aktivitás csökkenti a stresszhormonok szintjét és javítja a hangulatot.
- Relaxációs technikák: a meditáció, mélylégzés és jóga segíthetnek a feszültség oldásában.
- Egészséges életmód: a kiegyensúlyozott táplálkozás, a megfelelő alvás és a káros szokások kerülése hozzájárulnak a stressz csökkentéséhez.
- Támogató kapcsolatok: a családdal, barátokkal vagy szakemberekkel folytatott beszélgetések segíthetnek a stressz kezelésében.
- Egészségtudatosság: az egészségügyi problémákkal kapcsolatos stressz-szint csökkentése érdekében pedig különösen fontos az egészségtudatosság növelése és a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel. A negatív eredmények már önmagukban megnyugvást jelenthetnek, egy esetleges eltérő eredménynél pedig szintén segíthet a stressz csökkentésében, ha időben diagnosztizálják a problémát és így időben elkezdődhet a betegség kezelése.
- Megfelelő körülmények biztosítása az alváshoz