A Duna House ingatlanközvetítő szerint évről-évre nagyobb azoknak a száma, akik inkább vásárolnak a nyomott árú ingatlanpiacon, amikor gyermekük egyetemre kerül. Az ilyen vásárlások befektetésnek sem rosszak, hiszen az egyetemen eltöltött 4-6 év alatt nagy esély van az árak újbóli emelkedésére, hiszen a mostani árszint az elemzők szerint esni nemigen fog tovább, sokkal inkább egy lassú, óvatos felemelkedésre lehet számítani.
Az ilyen vásárlásoknak két típusa van – magyarázza Rutai Gábor, a Duna House elemzési vezetője. Az egyik, ahol kifejezetten kisméretű, 1-2 fő számára használható lakást vásárolnak. Itt egyszerű a képlet, hiszen puszta befektetésről, vagyis kiadásról beszélhetünk. Izgalmasabb azonban az az eset, amelynél úgy vásárolnak lakást, hogy egyrészt a gyermek számára is élhető legyen, de rendelkezzen további, diáktársak számára is bérbe adható szobákkal. Itt már bevételről is beszélhetünk, amely (tehetős szülők esetében) vagy a fiatal tulajdonos megélhetését segíti, vagy a befektetőnek számító szülőt illeti meg.
Lássunk néhány példát. Egy 4 szobás XIV. kerületi téglaépítésű lakás átlagára 27 millió Ft. Itt a kiadó szobákat 25-30 ezer Ft körül adják, de tekintettel a célközönségre számoljunk csak 20 ezerrel. Ha a 4-ből 3 szobát bérbe ad a család, akkor az havi 60 ezer Ft-os bevétel, ami nagyjából 3%-os éves hozamnak felel meg úgy, hogy közben a gyermeknek is lakhatást biztosítottunk.
Kisebb, 3 szobás lakás esetén lehet akár kedvezőbb is a helyzet. Egy olcsóbb, VIII. kerületi téglalakás 13,5 millió Ft-ért vehető meg. A felesleges 2 szobát 20-20 ezerért kiadva az éves hozam megközelíti a 4%-ot. Ha ugyanezt 6 milliós hitel felvételével 8 évre kalkuláljuk, akkor a törlesztőrészlet felét adja ki a szobakiadás.
A Duna House felhívja az ilyen vásárlók figyelmét arra is, hogy a megfelelő befektetés és a szoros határidő miatt érdemes ingatlanközvetítőkhöz fordulni, hiszen a segítségükkel időt, energiát és nem utolsó sorban pénzt lehet megtakarítani.