Van, ahol tényleg megszaladtak a lakásárak

Az idei piaci forgalom 14 százalékos erősödést mutat a tavalyi azonos időszakhoz képest a Duna House becslése alapján. Ennek általában áremelkedés a következménye, de nyilván ez nem egyformán következik be az egyes régiókban.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Van, ahol még a panel is drágább
Kép:Pixabay

Érdekes összehasonlítani a főváros kerületeiben megvásárolt téglaépítésű ingatlanok négyzetméter árait 2012. és 2014. első féléves adatai alapján. A két időszak abban azonos, hogy a Duna House budapesti téglalakás árindexe szerint az első negyedévben 90, a másodikban pedig 93 százalékponton állt a mutató, vagyis elvileg hasonló értékeket kellene találnunk. (Az elmúlt hónapokban felpörgött az ingatlanpiac.)

A forgalom növekedése azonban, még ha nagyjából egységes is ott ahol van piac, a lokációkra tett hatásában már különböző, így vannak olyan kerületek, ahol drágább- és vannak olyanok, ahol olcsóbb négyzetméteráron vették idén a lakásokat, mint két évvel ezelőtt. A két legnagyobb árváltozást a főváros két belső, presztízskerülete mutatja, az I. és az V. kerületek.

Az V. kerületben 2012-ben 323 ezer Forintért, idén 379 ezer Forintért, vagyis 15 százalékkal drágább áron vásároltak, mint két éve. Ez egyébként Budapest legkevesebb, 9000 alatti ingatlan darabszámmal bíró kerülete, amely a fővárosi piac egészének mindössze fél százalékát szokta kitenni, így tavaly például még 100 ingatlan sem cserélt itt gazdát.

Az I. kerület sem sokkal nagyobb, itt 17 ezer körüli ingatlan található és a forgalom is csupán a budapesti piac 2%-át teszi ki, ami tavaly alig több mint félezer adás-vételt jelentett. 2012 első félévében az itt megvásárolt lakások átlagos négyzetméter ára 296 ezer Forint volt, idén már 342 ezer, ami 13%-os növekedést jelent. Két további belső kerületet a VI. és VII. kerületeket érdemes még megemlíteni, mindkettőben 6% körüli az árnövekedés. A VI.-ban 273-ről 292-re, a VI..-ben 229-ről 243-ra nőtt a megvásárolt ingatlanok átlagos négyzetméter ára.

A mérleg másik oldalát a XXII. kerület „vezeti”, ahol közel 15% mutatkozott a gazdát cserélt ingatlanok áraiban: két éve 287, idén már 250 volt az átlag. A XV. és XVII. kerületek is 10% csökkenést mutattak, a XV.-ben most 219, a XVII.-ben pedig 225 ezer Forint a négyzetméterenkénti átlag. Látszik tehát, hogy nem egyformán mozog a piac, és talán lehet azt is mondani, hogy túlárazott egy-egy lokáció, de ha akad vevő ennyiért is, akkor ezek a jelenlegi valós piaci árak.

Most éri meg nyaralót venni!
Egy év alatt a legtöbb megyében számottevően csökkent az eladásra kínált nyaralók ára, jelenleg átlagosan 122 ezer forintot kell fizetni egy négyzetméterért. A „klasszikus” Balaton környéki megyékben a legszembetűnőbb az árzuhanás.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo