Újraéledt a remény a piacokon

Örömet okozott Kína! Igaz, hogy csak egy picit, de ez is elég ahhoz, hogy az ázsiai piacok emelkedjenek ma reggel annak ellenére, hogy a Moody's továbbra sem tud a kezére ülni, s odacsapott az olaszoknak. Nevezetesen két fokozattal A3-ról Baa2-re rontotta a minősítést, s ráadásul negatív kilátással látta el.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az olasz adósbesorolás így már csak két fokozatra van a bóvli kategóriától. Az ok egyszerű: nagy a finanszírozási igény idén és jövőre is, miközben a potenciális vevők fogyatkoznak, hiszen a gazdaság 2 százalékkal zsugorodhat idén. Vagyis kialakulóban van az ördögi, lefelé mutató spirál. (növekvő finanszírozási költség, megszorítás, csökkenő GDP, tovább növekvő finanszírozási költség...)

Ezt eddig is tudtuk, azaz nem oly nagy újdonság. Az EU-nak vagy EKB-nak itt is be kell avatkoznia, hogy a spirál kialakulást megtörje. De, térjünk vissza Kínához.

Az öröm nem csak abból jön, hogy a GDP a második negyedévben végül nem lett rosszabb a várakozásoknál, hanem abból is, hogy a beruházások kissé jobban alakultak, mint a piac gondolta. Vagyis a remény újraéled, még akkor is, ha a 7,6 százalékos gazdasági expanzió az elmúlt három év legalacsonyabb értéke. Ez kis pozitív hangulatot hoz a tőzsdékre, így várhatóan a magyarra is.

USA, Európa

- Folytatódott a lejtmenet a tengerentúli piacokon, már hatodik napja esnek az indexek. Bár a nap eleji gyors esés után irányt váltott a piac és a kereskedés végéig emelkedett, ennek ellenére a negatív tartományban fejezte be a napot a piac (Dow -0,25%, Nasdaq -0,75%, S&P500 -0,5%).

- A szektorindexek közül a technológia (-1,1%) és a pénzügy (-1%) voltak a nap vesztesei, egyedül az egészségügy tudott emelkedni (0,4%).

- Múlt héten 350 ezer friss munkanélküli segélykérelmet regisztráltak az USA-ban, amely alacsonyabb a 370 ezres várakozáshoz képest. A kedvező adat négyéves mélypontnak számít.

- Ma fontos pénzügyi cégek (Wells Fargo, Citigroup) hozzák nyilvánosságra második negyedéves eredményüket.

- A Moody's leminősítette Olaszországot, az eddigi „A3"-ról két fokozattal „Baa2"-re rontotta a hosszúlejáratú olasz államadósságot, és az új osztályzathoz negatív kilátást hagyott érvényben.

Olaj, arany

- Az olaj árfolyama zuhanni kezdett a kereskedés elején, 84,2-ig esett az árfolyam, ahonnan irányt váltott, és a nyitó szintig emelkedett vissza (86 dollár). A ma reggeli kereskedés unalmasan indult, szintén 86 dollár környékén mozgott az árfolyam.

- Az arany piacán is egy leszúrást láthattunk, 1.555 dollárig esett a kurzus 1.571 dollárról, majd zárásra ugyanide emelkedett vissza.

Devizák

- A dollár tovább folytatta erősödését az euróval szemben, melynek következtében a jegyzés 1,223-ról 1,220-ra változott. Az erősödés hátterében Olaszország két fokozattal történő leminősítése állhat, illetve Klaas Knot nyilatkozata is befolyással lehetett. az EKB Kormányzótanácsának tagja megerősítette Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnökének az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottságában tett nyilatkozatát, melyben kifejtette, hogy szükség esetén az EKB további kamatcsökkentés mellett dönthet.

- A forint 288,7-ről egészen 289,8-ig gyengült az euróval szemben arra a hírre, hogy az IMF és a magyar kormány között már a megállapodás típusáról sincs egyetértés.

Távol-Kelet

- Tegnap végre megjelent a negyedéves kínai növekedési adat, ami már régóta aggodalommal töltötte el a befektetőket. A növekedés üteme, bár lassult, de a második negyedévben még így is 7,6 százalék volt, ami nagyjából megfelel a 7,7 százalékos várakozásoknak. A hír hallatán hosszú napok óta először tudott emelkedni mindhárom meghatározó ázsiai index. A Nikkei 0,24 százalékot, a Hang Seng 0,43, míg a Shanghai index eddig 0,06 százalékot emelkedet.

Határidős piacok

- Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Vállalati hírek

- Változnak a Magyar Telekom tarifái. Mind az előfizetéses, mind a kártyás díjcsomagok előfizetői és percdíjai, valamint a vezetékes előfizetés díjai is módosulnak. Az áremelést két lépésben, szeptemberben és októberben hajtja végre a cég. Az emelés ugyanakkor az üzleti előfizetőket nem érinti. Úgy tűnik, a cég igyekszik kompenzálni a 2 forintos percenkénti telefonadót. Korábban a Telenor és a Vodafone is áremelésekre szánta el magát.

- Michnai András az OTP felügyelő bizottsági tagja 2012. július 5-én 3610 forintos átlagáron 3179 darab OTP törzsrészvényt értékesített, így tulajdona az OTP által kibocsátott törzsrészvényből 16 000 darabra (0,01%) változott.

- A PannErgy 2012. július 12-én 21.130 darab saját részvényt vásárolt 582 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 3 176 710 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 15,09 százaléka.

Gazdasági hírek

- A parlament tegnap elfogadta a jövő évi költségvetés fő számait. A kormány 1,6%-os GDP növekedéssel, 4,2%-os inflációval és 2,2%-os költségvetési hiánnyal számol. Az elsődleges többlet 2% lehet, míg a kamatkiadások a GDP 4%-ra rúghatnak. A bevételi oldalon 15,083 milliárd, míg a kiadási oldalon 15,733 milliárd forint áll, ami 650 milliárd forintos hiány jelent. Részletes vita és zárószavazás már csak az őszi ülésszakban várható, vagyis akkor még módosulhatnak a számok.

- Magyarország az IMF-től csak készenléti hitelt kaphat, ami nem egyezik meg a kormányzat elképzeléseivel, ugyanis bíztak benne, hogy rugalmasabb kereteket biztosító FCL vagy PCL típusú megállapodásról is szó lehet. Elhúzódó tárgyalásokra kell számítani a szigorúbb feltételek következtében, melyek a tegnap megszavazott költségvetés több fontos bevételi elemét is érinthetik. Többek között markánsan eltérő vélemény alakulhat ki a tárgyalófelek között a tranzakciós illeték, illetve a válságadók kérdésében is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo