Tovább esett a kereskedelmi ingatlanpiac

Európában tovább folytatódott a kereskedelmi ingatlanok értékének csökkenése 2012 második negyedévében mintegy 0,9 százalékkal. A kiskereskedelmi ingatlanok mutatták fel a legjobb teljesítményt a tőkeérték növekedésében, míg a befektetői aktivitás romlott.

Németország volt az egyetlen olyan piac Európában, ahol nem csökkent a kereskedelmi ingatlanok értéke. Más piacokon, mint például Franciaországban (-0,3%), Közép-Kelet-Európában (-0,7%) és Skandináviában (-0,1%) kismértékű esést szenvedtek el az ingatlanok. Dél-Európában és Írországban viszont sokkal kedvezőtlenebb a helyzet, az ingatlanok értéke a 2008. IV. negyedéve és 2009. II. negyedéve között mért esés után a legnagyobb veszteséget (-4,9%) könyvelhették el az elmúlt időszakban. A befektetői kedv ilyen mértékű romlása a tőkeérték gyorsuló csökkenését okozza. Éves szinten Franciaországban (+2,2%) volt csak pozitív változás, míg Dél-Európában és Írországban 9,9 százalékkal került esett vissza a tőkeérték  - derül ki a CBRE globális ingatlan-tanácsadó legfrissebb európai értékbecslési jelentéséből.


A kiskereskedelmi ingatlanok a legjobban teljesítők

A szektorokat vizsgálva a kiskereskedelmi ingatlanok mutatták fel a legjobb teljesítményt, a tőkeérték a 2012 első negyedéves 0,1 százalékos emelkedés után a második negyedben fél százalékot csökkent a kontinensen (az Egyesült Királyság piacát nem számolva), ami a befektetők első osztályú ingatlanok iránti töretlen keresletével magyarázható.

Kivárnak a kkv-k
A gazdasági válság hatásait a magyar ingatlanszektor igencsak megérezte. Csökkentek az ingatlanárak, a bérleti díjak, új beruházások híján az építőipar is hanyatlik. A Policy Agenda által a kis- és közép vállalkozások cégvezetőinek körében végzett felmérés szerint a következő félévben a kkv-k 82%-a nem tervez ingatlan vásárlást, eladást, vagy bérlést
A kkv-k üzleti tevékenységének helyszínei sokszínűséget mutatnak. A vizsgált cégek több mint hattizede saját tulajdonú ingatlanban (is), mintegy fele bérleményben (is) működik. Az átfedés oka, hogy a megkérdezett cégek 8%-a saját tulajdonú ingatlant is és egyben bérleményt is használ. Kizárólag saját tulajdonú ingatlan használata 53%-ukra jellemző, míg 39%-uk csak bérlemény(ek)ben folytatja tevékenységét.

A kiskereskedelmi ingatlanok értékváltozása így most már 11. alkalommal múlja felül (az elmúlt időszak 18 negyedéve közül) a többi szektor teljesítményét, ami legfőképpen az ipari ingatlanokkal szemben feltűnő, hiszen a különbség immár 10,7%. A tőkeérték leginkább az ipari ingatlanok esetében csökkent (-1.4%), de még így is jobban teljesített 2012 első negyedévéhez képest (-3,3%).

Hozam a változások fő okozója

2012 második negyedében az ipari ingatlanok kivételével az ingatlanpiacon csökkentek a hozamok, az összesített változás -0,7% volt, az ERV (Estimated Rental Value, becsült bérleti érték) hatás -0,2 százalékot tett ki. Fontos megjegyezni, hogy az „egészségesebb" gazdasággal rendelkező Németországban, Skandináviában és Franciaországban az ERV kismértékben, de pozitív volt, míg a negatív eredmény oka a déli piacok rossz teljesítménye.

A kiskereskedelmi ingatlanok esetében mind a hozamok, mind a bérleti díjak felfelé mozdultak a szektorok között egyedüliként. A legnagyobb hozamemelkedés Dél-Európában (+3.7%) volt, míg az Egyesült Királyságban -1,2% százalékkal csökkentek a hozamok.

Kilátások

Fejlesztések: beindultak, csak nem nálunk
2012-ben az új bevásárlóközpont-fejlesztések várhatóan 25 százalékkal haladják meg a tavalyi szintet, hogy a kiskereskedelem modern, első osztályú üzlethelyiségek iránti igényét kielégítsék. A CBRE jelentésében a 10.000 négyzetméternél nagyobb területű jelenlegi bevásárló-központokat és az építés alatti álló ingatlanokat elemzi. Ezekben az ingatlanokban találhatók vagy lesznek találhatók a nemzetközi kiskereskedelem többségének üzletei. Európában 2012 első felében összesen 1,5 millió négyzetméteren 51 bevásárlóközpontot nyitottak meg, míg az év második felében közel 3 millió négyzetméter átadása várható. Az elkészült épületek így összesen több mint 4,4 millió négyzetmétert foglalnak el, ami 25 százalékkal haladja meg a 2011-es szintet. "Magyarországon 2012 első felében csak Siófokon adtak át új bevásárlóközpontot. A tervbe vett fejlesztések szintje is alacsony, az ECE által fejlesztett Árkád bővítéséig nem is várunk jelentős aktivitást a magyar piacon." - tette hozzá Borbély Gábor, a CBRE kutatásért és tanácsadásért felelős budapesti vezetője.

Az eurózóna éppen hogy elkerülte a recessziót az első negyedévben, de a periféria miatt ismételten felújult aggodalmak bizonytalan kilátásokhoz vezetnek. A kereskedelmi ingatlanbefektetési aktivitás kismértékben romlott a második negyedévben az első negyedhez viszonyítva, néhány piac pedig egyesen összerogyott Dél-Európában és a közép-kelet-európai régióban. Az erős befektetői kereslet ellenére a minőségi ingatlanok kínálatának hiánya miatt áll a befektetési piac Németországban, Skandináviában és közép-kelet-európai régió egyes országaiban.

„Összességében az európai ingatlanpiacokon a tőkeérték kismértékben, 0,9 százalékkal csökkent 2012 második negyedévében. Ez a relatíve lanyha teljesítmény mélyülő polarizációt takar nemcsak az egyes piacok, de az első- és másodosztályú ingatatlanok között is, amelyek esetében a hozamkülönbség is nő. Úgy véljük, a bankok szabadulni akarása a menedzselt ingatlanoktól rövid és középtávon is egyre gyakoribb lehet, ráadásul az árazás is átláthatóbbá válhat, főleg ami a másodlagos ingatlanokat illeti." - mondta Andrew Barber, a CBRE értékbecslési igazgatója.

„Arra számítunk, hogy a tőkeértékek stabilak maradnak az első osztályú ingatlanok esetében, míg azok az eszközök, amelyek nem teljesítik az első osztály kritériumait, esni fognak. Az elérhető finanszírozás hiánya továbbra is nyomasztani fogja a piacot, az első- és másodosztályú ingatlanok közötti hozamkülönbség pedig tovább nő." - nyilatkozta a magyarországi piacra vonatkozóan Graham McMillan, a CBRE budapesti értékbecslési vezetője.

Magyarországon a felére csökkent az éves volumen

A magyar piac érezhetően csendesebb, mint tavaly. Az első félévben egy budapesti szálloda mellett két vidéki kisebb kereskedelmi egység került csupán eladásra, összesen közel 85 millió euró értékben. A második félévben ugyanakkor jó eséllyel lezárul néhány olyan tranzakció, ami a piac számára iránymutató lehet. A régiós szinten tapasztalt csökkenés a forgalomban azt jelenti, hogy Magyarországon is körülbelül a felére csökkenhet az éves volumen. Borbély Gábor, a CBRE kutatásért és tanácsadásért felelős budapesti vezetője 300-350 millió eurós forgalommal számol 2012 egészére.

Véleményvezér

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat 

A magyar állam inflációt generál.
Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk

Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk 

Nagyon döcög a magyar agrárágazat.
Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort 

Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort  

A miniszterelnök eltűnt.
25-30 százalékkal drágul az alma

25-30 százalékkal drágul az alma 

Nem sok jót várhatunk az idén mezőgazdaságunktól.
Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés

Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés  

A Nyugdíjas Parlament úgy látja, a tervezett lépés nagymértékben elbizonytalanítja a megtakarítókat.
Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik

Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik  

A Tisza Párt elnöke az oktatás és a szociális szféra fel fordul. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo