Jól illusztrálja a lakosság és az ingatlanos szakma pozitív várakozásait a Lakásfókusz blog olvasói körében végzett online villámfelmérés. A megkérdezettek túlnyomó többsége, 86 százaléka fontosnak tartaná a szocpol kiterjesztését a használt lakásokra, mivel az serkentőleg hathat a lakáspiacra. Ezzel szemben mindössze a válaszadók 8 százaléka gondolja úgy, hogy az ilyen vissza nem térítendő támogatásoknak nincs érdemi hatása a piacra. Azok aránya pedig, akik szerint a lakástámogatási rendszer már jelenlegi formájában is be tudja tölteni a szerepet, csupán 4 százalékot tesz ki. (Az ingatlanpiacra valóban ráférne egy kis segítség.)
Már március elején megjelentek hírek arról, hogy áprilistól jelentős átalakulások várhatóak a lakásépítési támogatás, közismertebb nevén a szocpol területén. A legfontosabb változás, hogy ismét bevezetnék a félszocpolt, ami használt lakások vásárlására is felhasználható lenne, illetve hogy az egy gyerekkel rendelkezők is igénybe vehetnék a támogatást. Figyelembe véve, hogy a tavalyi évben az új lakások mindössze 3 százalékkal részesültek az eladásokból, ez mindenképp a valós piaci igényekhez való igazodást jelentené. A kezdeti lendület azonban megtört: bár már lassan egy hónapja érvényben kellene lennie a módosított szabályoknak, nincs hír arról, hogy mikorra várható a módosítások életbe lépése.
„A mostani időpont azért is lenne különösen kedvező a szocpol kiterjesztéséhez, mert egyéb feltételek is adottak a bővülés eléréséhez” – hangsúlyozta Toplak Tamás, a Lakásfókusz Elemző Központ vezető ingatlanpiaci elemzője. A jegybanki alapkamat folyamatos csökkenése a forinthitelek kamatának mérséklődését eredményezte. Ez, illetve az öt évig kedvező kamatozású támogatott lakáshitel kombinálva a szocpollal már elegendő lehet ahhoz, hogy a több éve visszatartott kereslet végre megjelenjen az ingatlanpiacon. Ehhez azonban fontos lenne, hogy mihamarabb megjelenjenek a végleges feltételek, és életbe lépjenek a változások. A márciusi híreket követően ugyanis sokan éppen azért halogatják a tervezett lakásvásárlást, mert szeretnék kihasználni az új szocpol adta lehetőségeket.
„Ha visszatekintünk az elmúlt 12 év lakástámogatási rendszerére, azt látjuk, hogy a szocpol akkor tudta igazán betölteni katalizátor szerepét, amikor vele párhuzamosan olcsó lakáshitelek is elérhetőek voltak, és a vissza nem térítendő támogatás a kölcsönökhöz kapcsolódó önrészbe épülhetett be” – mutatott rá Toplak Tamás.