Az ipari termelés 3,5 százalékkal haladta meg tavaly novemberben a megelőző év azonos időszakit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az előzetes adatokat szerdán. A munkanaphatástól megtisztított index 5,8 százalékos növekedést jelzett tavaly novemberben, amely megközelíti az előző havi, 6 százalékos bővülést.
Az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal csökkent az ipari termelés novemberben a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok szerint. Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor elmondta: a havi szintű kisebb csökkenést az okozhatja, hogy a járműgyártásban regisztrált dinamikus szeptemberi bővülés október–novemberben kicsit kisebb volt, így az ipari termelés dinamikája is visszaesett kissé a kiugró októberi 6,0 százalékos növekedés után. (Szeptemberben sem teljesített rosszul a magyar gazdaság.)
Elemzők korábban arra számítottak, hogy 7-8 százalékot is elérhet az ipari termelés növekedése a múlt év negyedik negyedében. „A novemberi ipari termelés előzetes adatai azt mutatják, hogy éves szinten is növekedett az ipari termelés. A Növekedési Hitelprogramnak és az Eximbank exportösztönző hitelének is köszönhetően ma nincs hitelezési korlátja a gazdaság növekedésének, ezért a további bővülést az fogja meghatározni, hogy a belföldi, illetve a külföldi piacok milyen mértékben tudnak bővülni, mekkora keresletet generálnak” – mondta el Hodina Péter, a K&H Bank vállalati ügyfélkapcsolatok igazgatóságának vezetője.
A Növekedési Hitelprogram igénybevételéhez szükséges tudnivalókat itt találja!
Éppen ezért mindent meg kell tenni a belföldi és a külföldi kereslet serkentése érdekében. Ugyan a kiskereskedelemben az elmúlt hónapokban már mutatkozott némi javulás, az exportpiacokon azonban továbbra is nagy szükség van új piacok, vevők felkutatására. „Hiszen csak az a cég fog hitelt felvenni, beruházni, fejleszteni, fokozni termelését, amelynek szüksége van kapacitásainak bővítésére” – hangsúlyozta a szakember.
Meglódult a kiskereskedelem növekedési üteme tavaly novemberben: a forgalom volumene 4,9 százalékkal nőtt 2012 novemberéhez képest a naptárhatástól megtisztított adatok szerint, míg a kiigazítatlan adat 4,4 százalékos növekedést jelez az előző havi egyformán 2,5 százalékos növekedés után – jelentette az első becslés alapján szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A naptárhatással korrigált előzetes adatok szerint az élelmiszerek értékesítése 4,5, a nem élelmiszer jellegű termékeké 4,8, az üzemanyag-eladások 5,0 százalékkal haladták meg tavaly novemberben az egy évvel korábbit. Az októberi adatok rendre 1,2, 3,3, illetve 3,7 százalékos éves növekedést mutattak.