A negyedszázados fennállását ünneplő rendezvényen 6-7 ezer emberre számítanak, a magyarok mellett, olaszokat, szlovénokat, valamint Szlovákiából felvidéki illetve Romániából erdélyi résztvevőket is várnak - közölte Molnár György főszervező, a Szatmári László Jászsági Méhészegyesület elnöke. A szakmai és szórakoztató elemeket egyaránt tartalmazó programban ezúttal is folytatódik az a már korábban útjára indított kezdeményezés, hogy a méhészek ne csak a méz előállításához értsenek, hanem a termékek eladásának fogásait is minél jobban megismerjék - tette hozzá az egyesületi elnök.
Tájékoztatása szerint a találkozóra 140 kiállító jelentkezett előzetesen, többsége méhészeti eszközgyártó és forgalmazó, de felvonulnak a mézből készített termék előállítói is kóstolókkal és bemutatókkal. A rendezvényt szakmai részében Bross Péter, az Országos Magyar Méhész Egyesület elnöke ad áttekintést a hazai méhészet helyzetéről, a legfrissebb mézpiaci információkról. Ezt követően Dögei Imre, Méhészet című szaklap főszerkesztője Nemcsak a méhek rabolnak mottóval tart méhésztársadalmi helyzetelemzést. Ezúttal is szó esik a méhek gyógyító erejéről, az apiterápiáról, és randevúra várják az önállóan is méhészkedő nőket.
Emellett a gyakorlatban látható többek között egy élő méhcsalád kezelésének méhszúrás nélküli technikája, valamint a füstölgő gyújtó és keretszegező verseny. A méhészek családiasra tervezett jászsági seregszemléjének szórakoztató részeiben számos vetélkedő és kulturális műsor kínál kikapcsolódást. Idén is megválasztják a mézkirálynőt, a címre pályázó hölgyeknek a méhészkedés abc-jéről is számot kell adni a zsűrinek. A győztes egy éven keresztül képviselheti a magyar méhésztársadalmat a különböző gazdasági rendezvényeken.
1,2 milliárd jut a magyar méznek
Évi mintegy 1,2 milliárd forintos uniós forrásra pályázhatnak 2013-ig a méhészek a Magyar Méhészeti Nemzeti Program keretében. A vidékfejlesztési tárca szerint a magas, 90-95 százalékos kihasználtság a támogatás elismertségét jelzi; a program jelentősen hozzájárul a minőségi magyar méz exportjának sikeréhez.
A vidékfejlesztési tárca közleményében ismerteti: a január 26-tól hatályos rendeletmódosításnak köszönhetően a termelők támogatást kaphatnak régiós rendezvények szervezésére és rendezésére, szaktanácsadó-hálózat működtetésére, bemutató méhészetek látogatására, méz kinyeréséhez szükséges eszközök beszerzésének támogatására, varroa atka elleni gyógyszeres védekezésre, kaptárak, méhészeti felszerelések azonosítási rendszerének fejlesztésére, méhcsaládok számának szinten tartására, továbbá kutatási programokra. (Bormarketingre, a magyar borok népszerűsítését előmozdító rendezvényekre, pályázatokra mintegy 600 millió forint áll rendelkezésre az idén.)