Működik az EKB-rakéta

Az EKB elnöke csütörtökön egy londoni pénzügyi konferencián azt mondta, hogy az EKB mindent meg fog tenni, hogy megelőzze az eurózóna összeomlását és letörje a magas állampapírhozamokat. Ezzel a Mario Draghi megadta a piacoknak azt, amit kellett. A bikák szívét melegség, míg a shortosokét a kétségbeesettség öntötte el. Az utóbbiak inkább visszavették pozícióikat, hiszen ha az EKB belép a spanyol és az olasz köténypiacra, akkor ott jelentős hozamcsökkenést tud elérni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szóbeli intervenció el is érte hatását. Kérdés, lesz-e tényleges intervenció, azaz a központi bank miként avatkozik majd be a folyamatokban, illetve a makrogazdasági adatok fogják-e emelkedő gazdaság képét festeni. Egyelőre az utóbbiról szó sincs, de a mai második negyedéves amerikai GDP adhat talán némi támpontot ez ügyben. Addig maradhat a pozitív mód a piacokon.

USA, Európa

- Jelentős emelkedést produkáltak tegnap az amerikai piacok az EKB elnökének megnyilvánulására. (Dow +1,7%; S&P500 1,7%; Nasdaq 1,4%)

- Ugyan az amerikai makrogazdasági adatok vegyesek lettek, talán egy kicsit a pozitív tartomány felé mutatással, de a piaci hangulatot Mario Draghi, EKB elnök nyilatkozata nyugtatta meg, amely az európai válság megoldásának irányába mutat. Így a Dow Jones ipari átlagindex majdnem az elmúlt egy hónap legnagyobb emelkedését mutatta.

- A Facebook tisztított EPS-e ugyan a várakozásoknak megfelelően alakult, hiszen 12 cent lett a várt 11 centtel szemben, de a piac mégis negatívan értékelte a híreket a sok egyszeri negatív tétel miatt, aminek köszönhetően a cég veszteséges lett (157 millió dollár). A bevételek meghaladták az elemzői várakozásokat, akárcsak az aktív felhasználók száma. Ugyan az eredmény szerintünk nem lett olyan rossz, de úgy tűnik, hogy az árazás mégis egy kicsit magas még, mert a hírek hatására a zárás utáni kereskedésben még 10 százalékot toltak a részvényen lefelé.

- Tegnap még számos cég tette közzé a jelentését. A Exxon Mobil tisztított eredménye enyhén elmaradt a várakozástól, 1,8 dollár lett a várt 1,95 dollárral szemben, de a nem tisztított eredménye 49 százalékkal emelkedett eszköz eladásoknak köszönhetően. Különben a cég 60 millió részvényt vásárolt vissza a második negyedévben. A vállalat 57 centes osztalékot fizet a második negyedéves eredmény után, amely 0,66 százalékos hozam, évesítve 2,6 százalék. A részvény 1,5 százalékot emelkedett, s közel van ahhoz, hogy kitörjön a bázisból s szaladjon kb. 10-15 dollárt.

- Az Amazon második negyedéves eredménye 1 cent lett a várt 3 centtel szemben a megugró fejlesztési költségeknek köszönhetően, amely a jövőbeli üzleti kilátásokat növelné a cég reményei szerint. Ez 96 százalékos profit csökkenést jelent.

- A Moody's 10 százalékot emelkedett az EKB elnök bejelentésének és a várakozásokat meghaladó 76 centes eredményének köszönhetően. A cég megismételte, hogy az éves EPS a 2,62 és 2,72 dolláros tartomány felső széle körül alakulhat.

- Ma jön a második negyedéves GDP az USA-ban, amely kellő izgalmat okozhat majd.

- A spanyol munkanélküliségi ráta csúcsra 24,63 százalékra futott a második negyedévben, de kissé elmaradt a 24,7 százalékos várakozástól.

- Az olaszok ma 10 órakor 8,5 milliárd euró értékben adnak el fél éves állampapírt.

Olaj, arany

- Az olaj árfolyama 0,56 százalékot emelkedett köszönhetően az Európai Unió jövőjével kapcsolatos félelmek csökkenésének.

- Az arany árfolyamában a kereskedés során nem történt változás. Nap közben 1,610 és 1,625 közötti sávban láthattunk mozgást, aminek a végén 1,620 dolláron zárult a kereskedés.

Devizák

- Mario Draghi bejelentése után az euró jelentős erősödésbe kezdett a dollárral szemben, melynek keretében a devizapár árfolyama 1,2158-ról 1,2283-ra változott.

- A kedvező piaci hangulatban a forint is jelentős mértékben erősödni tudott, és az árfolyam 288,2-ről 283,88-ra változott. A forintot segítette, hogy az IMF tárgyalásokon szereplő felek pozitívan nyilatkoztak az első látogatásról. Varga Mihály egy interjúban arról beszélt, hogy szükség esetén hajlandóak módosítani az MNB-re kivetett tranzakciós adóról rendelkező törvényt és, hogy bízik az őszi gyors megállapodásban. A nemzetközi szervezetek pedig konstruktívnak nevezték a találkozót.

Távol-Kelet

- Jelentősen emelkedtek a hét utolsó napján az ázsiai piacok. A Hang Seng index 1,83 százalékot, a Nikkei 1,09 százalékot emelkedett. A Shanghai index értéke 0,16 százalékos mértékben enyhén csökkent. Az emelkedést olyan vállalatok vezették, melyek teljesítményének alakulása jelentős mértékben függ az Európába irányuló exporttól, így például a Mazda vagy a Sony.

Az IMF-nek is vannak kétségei
Varga Mihály, az IMF-fel folytatott tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter elmondta, hogy a Valutaalap is hasonló állásponton van, mint az EKB, miszerint az MNB-re is kiterjesztett tranzakciós illeték sérti a jegybank függetlenségét. Varga hozzátette, hogy a magyar kormány kész módosítani a törvényt, ha szükséges. Varga Mihály szerint már ősszel megszülethet a megállapodás. Az IMF büdzsé terveiben nem számol sem az MNB-től befolyó tranzakciós illetékkel, sem egyéb más tételekkel sem. Ez azt jelenti, hogy jövőre a hiány duplája is lehet a tervezett 2,2 százaléknak. Orbán Viktor elmondta, hogy meg kell állapodni az IMF-fel, de mérlegelni kell az olcsó hitel nyújtotta előnyöket, és a cserébe kért intézkedések hátrányait.

- A tőzsdéken a jó hangulat már tegnap elkezdődött Mario Draghi az EKB elnökének felszólalása után, ugyanis a jegybankár arról beszélt, hogy az európai központi bank mindent meg fog tenni a monetáris transzmissziós csatornák érvényesülésének érdekében. Ez arra enged következtetni, hogy a jövőben nem fogják hagyni, hogy az EKB jegybanki alapkamata és az államkötvények hozama ilyen élesen szétváljon egymástól. A bejelentés után Európában jelentős emelkedés kezdődött, amely átragadt Amerikára és Ázsiára is. Az ázsiai emelkedést segítették a tegnap megjelent amerikai makro adatok is, melyek némileg vegyes képet mutattak, de összességében a vártnál jobban alakultak. Ilyen mutató például a munkanélküliség alakulása és a tartós fogyasztási termékek rendelésállománya.

Határidős piacok

- Minden határidős index a pozitív tartományban van ma reggel.

Vállalati hírek- A MOL csoporthoz tartozó INA tegnap jelentette be, hogy olajat talált a horvátországi Zutica mezőn. A kitermelés két éven belül indulhat meg, és a mező napi 1.450 hordó kőolajat adhat 25 éven keresztül. A hír kedvező, de a találat a MOL csoport kitermelésének mindössze 1 százalékát képviseli, így a MOL papírokra gyakorolt hatása számításaink szerint 30 forint körül van, ami a napi árfolyam ingadozáson belül marad, így komoly piaci reakció nem várható.

- A szlovák parlament tegnap elfogadta, hogy októbertől duplájára emelkedik a szlovákiai bankokra kivetett bankadó. Ez azt jelenti, hogy az OTP Banka Slovensko-nak jövő évtől 600 millió forint körüli összeget kell fizetnie évente, ez részvényenként 10 forintot jelent. Az adóemelés terve ugyanakkor már régóta ismert volt.

- A PannErgy 2012. július 25-én 3450 darab saját részvényt vásárolt 578 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 2 743 637 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,03 százaléka.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo