"Három autóval járjuk a megyeszékhely környéki kistelepüléseket, és a tapasztalat az, hogy egy-egy kocsi akár egy kisebb üzlet forgalmát is képes produkálni” – mondta a bama.hu-nak egy vidéki pékség vezetője. Mint összegezte, a túrajáratok készletét néhány hét után pontosan igazítani tudták a vásárlói igényekhez, legyen a kívánság kenyér és zsemle, vagy különböző édes péksütemény.
A legfrissebb tapasztalat, hogy a hétvégét megelőző és közvetlenül követő napokon – minden bizonnyal a vasárnapi zárva tartás következményeként – a mozgóárusok forgalma is megerősödött. Nem mellékesen új álláshelyeket is teremtenek.
Míg korábban jellemzően a vidéki vásárlók jártak túraszerűen a bevásárlóközpontokba – sok helyen a falubuszt is használták erre –, napjainkban fordult a helyzet, és a vállalkozó szellemű kereskedők viszik gyakorlatilag házhoz a fogyasztási cikkeket. A túraautók fenntartása sok esetben olcsóbb egy fix üzleténél, és a tapasztalat szerint az árak nem, vagy alig magasabbak, mint a boltokban - írja a lap.
Különbséget kell tenni mozgóbolt és mozgóárusítás között. A mozgóbolt önjáró vagy gépjárművel vontatott, az üzlet feltételeinek megfelelő árusító hely, a mozgóárusítás pedig az, ha a kereskedő vagy megbízottja olyan eszköz segítségével viszi magával az eladásra kínált árut, amely nem minősül mozgóboltnak (pl. kosár, tricikli, fagylaltos kocsi). Mozgóárusítás csak a kereskedő üzlete szerinti település közigazgatási területén belül, a közterület tulajdonosának hozzájárulása és a termékre vonatkozó hatósági engedélyek birtokában, valamint a kereskedő nevének és székhelyének, továbbá az üzlet nevének és címének feltüntetésével végezhető. Mozgóárusítás keretében csak a kereskedő üzletében a működési engedélyben foglaltak szerint forgalmazott termék árusítható.