Az ingatlanközvetítő cég szerint az albérlet keresésénél a fő szempont az ár mellett továbbra is az egyetem közelsége, illetve a jó közlekedés. A diákok Budapesten átlagosan 35 ezer forintot hajlandóak fizetni szobánként, míg vidéken ez az összeg 26 ezer forint. Az albérleti díjak az idei első félévben minimálisan, néhány százalékkal emelkedtek 2012 azonos időszakához képest. A közleményben hozzáfűzik, hogy a lakásbérleti szerződésekről nem érhető el olyan pontos statisztika, mint az adásvételekről, részben azért, mert e szerződések egy része a gazdaság szürke-fekete zónájába esik. (Az egyetemisták minden évben felpörgetik a bérleménypiacot.)
Az Otthon Centrum szerint évek óta változatlan trend, főleg a magyar diákok körében, hogy kisebb, 2– 4 fős lakóközösségeket alkotnak, így a szoba árát és a rezsit is megosztják egymás között. A külföldi tanulókra inkább jellemző, hogy egyedül állják a lakásfenntartás költségeit. Az OC szerint az állami segítséggel hazánkba érkező nagyszámú brazil diák nagyjából 250-300 eurót szán a havi bérleti díjra, míg nyugat-európai társaik akár a 400 eurót is hajlandóak kifizetni.
Az egyetemisták számára a havi költségek mellett a másik legfontosabb szempont a lakás kiválasztásakor a felsőoktatási intézmény közelsége a bérleményhez. Ez nem feltétlenül csak földrajzi értelemben vett közelséget jelent, az egyetemhez, főiskolához átszállás nélküli tömegközlekedési kapcsolattal rendelkező területek lakásai hasonlóan vonzóak, mint az iskola szomszédságában lévők.
Az OC arra is felhívja a figyelmet, hogy a nyomott ingatlanárak következtében érdemes most is elgondolkodni a lakásvásárláson, hiszen optimista forgatókönyvek alapján a 3– 5 éves tanulmányi időszak végére a lakásárak trendje a jelenlegi csökkenésből növekedésbe fordulhat át.