Még tart a roham az albérletekért

Még tart az egyetemisták, főiskolások albérlet-keresési rohama, az érdeklődés a hónap végéig élénk maradhat, de a kínálatból lassan elfogynak az igazán jó adottságú lakások az Otthon Centrum (OC) tapasztalatai szerint.

Legyen közel az egyetem és jó a közlekedés – Kép: SXC

Az ingatlanközvetítő cég szerint az albérlet keresésénél a fő szempont az ár mellett továbbra is az egyetem közelsége, illetve a jó közlekedés. A diákok Budapesten átlagosan 35 ezer forintot hajlandóak fizetni szobánként, míg vidéken ez az összeg 26 ezer forint. Az albérleti díjak az idei első félévben minimálisan, néhány százalékkal emelkedtek 2012 azonos időszakához képest. A közleményben hozzáfűzik, hogy a lakásbérleti szerződésekről nem érhető el olyan pontos statisztika, mint az adásvételekről, részben azért, mert e szerződések egy része a gazdaság szürke-fekete zónájába esik. (Az egyetemisták minden évben felpörgetik a bérleménypiacot.)

Az Otthon Centrum szerint évek óta változatlan trend, főleg a magyar diákok körében, hogy kisebb, 2– 4 fős lakóközösségeket alkotnak, így a szoba árát és a rezsit is megosztják egymás között. A külföldi tanulókra inkább jellemző, hogy egyedül állják a lakásfenntartás költségeit. Az OC szerint az állami segítséggel hazánkba érkező nagyszámú brazil diák nagyjából 250-300 eurót szán a havi bérleti díjra, míg nyugat-európai társaik akár a 400 eurót is hajlandóak kifizetni.

Az egyetemisták számára a havi költségek mellett a másik legfontosabb szempont a lakás kiválasztásakor a felsőoktatási intézmény közelsége a bérleményhez. Ez nem feltétlenül csak földrajzi értelemben vett közelséget jelent, az egyetemhez, főiskolához átszállás nélküli tömegközlekedési kapcsolattal rendelkező területek lakásai hasonlóan vonzóak, mint az iskola szomszédságában lévők.

Vegyünk-e lakást a gyereknek?
Az elmúlt években egyre nagyobb azon szülők aránya, akik az egyetemet kezdő gyermekük számára nem bérelnek, hanem inkább úgy vásárolnak többszobás lakást, hogy a szobák kiadhatóak legyenek. Kalkuláljunk!
A kiadó lakás típusa, azazhogy téglaépítésű vagy panellakásról van szó, kisebb súllyal esik a latba, mint a havi költségek, illetve az elhelyezkedés. A diákok emellett a bútorozott, gépesített albérleteket keresik. Az egyéves bérleti időszak általában jellemző az egyetemista bérlőkre, ami kellő biztonságot nyújt a tulajdonosnak.

Az OC arra is felhívja a figyelmet, hogy a nyomott ingatlanárak következtében érdemes most is elgondolkodni a lakásvásárláson, hiszen optimista forgatókönyvek alapján a 3– 5 éves tanulmányi időszak végére a lakásárak trendje a jelenlegi csökkenésből növekedésbe fordulhat át.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo