Magyarok veszik az ígéretes magyar cégeket

Kétszámjegyű növekedés következett be tavaly az összeolvadások és felvásárlások (M&A) piacán Magyarországon, a tranzakciók száma 12 százalékkal, a piac becsült mérete pedig 18 százalékkal nőtt 2013-hoz képest. A befektetők elsődleges célpontjai már hagyományosan, ismét az IT és a technológiai vállalatok voltak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

Az elmúlt öt év második legjobb eredményét érte el 2014-ben a magyarországi M&A piac a lezárt tranzakciók számát tekintve. A tavaly idehaza megvalósult 102 ügylet 12 százalékkal több az egy évvel korábbi értéknél. A régióban összesen 1304 tranzakciót hoztak tavaly nyilvánosságra, melyek becsült összértéke megközelíti a 38,5 milliárd dollárt. A tranzakciószám alapján Törökország (305), Lengyelország (245) és Csehország (221) áll az élen, míg Magyarország a 102 tranzakcióval az ötödik a listán – derül ki az EY legfrissebb M&A Barométeréből.

A nyilvánosságra hozott adatokból megbecsülhetően a hazai M&A piac értéke 1,5 milliárd dollárt tett ki tavaly, ami 2013-hoz képest 18 százalékos növekedést jelent, illetve háromszoros bővülést a 2012-es félmilliárd dollárhoz képest.

A magyarországi tranzakciós piacot a belföldi ügyletek uralták, a tranzakciók 61 százalékában a célvállalat és a vevő is magyar társaság volt. A külföldi vevők között az Egyesült Államok befektetői állnak az élen 8 üzlettel, amit Nagy-Britannia és Németország befektetői követnek 4, illetve 3 tranzakcióval. A Magyarországról külföldre irányuló felvásárlások között meghatározó volt a MOL régiós aktivitása.

„A 2014-es M&A-piaci élénkülés a pénzügyi befektetők nagyobb aktivitásának is köszönhető, Magyarországon régiós összehasonlításban kiemelkedő volt az ő arányuk az ügyleteknél. A legfontosabb befektetői fókusz, összhangban a magyar vállalatok innovációs képességéről és szaktudásáról kialakult képpel, a hazai IT és technológiai szektorra irányul” – mondta Dezse Margaret, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások vezető partnere.

Ott a pénz, de nincs kinek adni
Idén, méghozzá az első félévben érdemes lépnie azoknak a cégeknek, amelyek kockázati tőkével fejlesztenék tovább vállalkozásukat – figyelmeztettek a szakértők a Piac&Profit által szervezett konferencián. Jelentős forrás érhető el még ugyanis az idén a Jeremie és a Magvető alapokból.
legtöbb tranzakciót vonzó IT és technológiai szektor adta az összes ügylet harmadát, ezt követte a média és telekommunikáció, illetve az energetika-bányászat 11-11 százalékos részaránnyal.

Az IT és technológia területén 34 tranzakció zárult tavaly, ami jóval meghaladta a megelőző évben kötött 18 ügyletet. A szektor nagyobb tranzakciói között szerepel a magyar IND Group felvásárlása az angol Msys Digital Channels által, illetve a Spectrum VC és Accel Partners befektetése a prezi.com-ba. A legnépszerűbb befektetések közé a felhő alapú számítástechnikai-, az adatvédelemi- és a pénzügyi IT szoftverek, valamint a biotechnikai cégek tartoztak. A tranzakciók száma alapján az IT szektort a belföldi tranzakciók dominálták (62%).

A telekommunikáció és média szektorban 12 tranzakciót zártak le 2014-ben. A nagyobb tranzakciók között szerepel a Central Fund által felvásárolt Sanoma Média, a Ringier és Axel Springer portfolióelemek VCP-hez kerülése, a Hasznaltauto.hu fennmaradó 50 százalékának Schibsted Classified Media általi megvétele, illetve a Profession.hu eladása a Ringier-Axel Springer AG-nek.

Az energetika és bányászat területéről 11 tranzakciót hoztak nyilvánosságra: többek közt a MOL csehországi, szlovákiai és romániai benzinkúthálózat-vásárlásait az Eni-től és a Lukoiltól, valamint a Dunamenti Erőmű és a GDF magyar energiakereskedő üzletágának MET általi megvásárlását.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo