„Magyarországon a biztosítótársaságoknak idén is kiemelten kell figyelniük a költséghatékonyságra, a működési kiadások racionalizálására. Az eurózónában tapasztalható kihívásokon felül ugyanis itthon a biztosítási adóval is számolni kell, amelyet a társaságok nem minden esetben tudnak áthárítani a fogyasztókra” – mondta Seregdy Tamás, az Ernst & Young Üzleti Tanácsadási Szolgáltatások Üzletágának igazgatója.
A hosszú távú siker érdekében Magyarországon is jelentős módosításokat kell bevezetniük a biztosítóknak. A társaságoknak újra kell gondolniuk, hogy milyen csatornákon és milyen termékekkel szólítják meg az ügyfeleket, és ehhez milyen infrastruktúrát építenek ki. Mára a biztosítók számára is elengedhetetlenné vált az ügyfélkapcsolat menedzsment (CRM) rendszerek kiépítése. így például az egységes ügyfélkép kialakítása – hangsúlyozta Seregdy Tamás.
Lassú javulás, minimálisan emelkedő díjak
Az Ernst & Young előrejelzése szerint az eurózónában működő biztosítók profitja visszafogott növekedésnek indul idén, a teljes szektor tekintetében meghaladva a 26 milliárd eurót. A javulás lassú ütemét azonban jól jelzi, hogy a várakozások alapján a profitbővülés mértéke még 2016-ban sem fogja elérni a 2007-es értéket. Ennek hátterében a régóta alacsony jegybanki alapkamat, valamint a térségben tapasztalható nehéz működési körülmények állnak. A szektor ráadásul továbbra is fölös kapacitással küzd, amely komoly hatással van az árakra és így a profitra is. Mindezek következtében az ágazat várhatóan a konszolidációra és a haszonkulcs növelését szolgáló lépésekre koncentrál majd – mutat rá az Ernst & Young jelentése.
Hétpontos cselekvési terv segítheti a kilábalást
A jelenlegi helyzetben az európai biztosítóknak leginkább a tőke- és befektetési kockázatok kezelésére kell fókuszálniuk és fel kell térképezniük a növekedési lehetőségeket. Rendszereiket és működésüket pedig ezekhez a kihívásokhoz kell igazítaniuk. A siker érdekében a biztosítóknak hét fő területre kell koncentrálniuk: az ügyfélkör bővítésére a lassabban fejlődő régiókban; a befektetési portfólió védelmére és erősítésére; a tőkemegfelelés biztosítására; a Solvency II rendszerek integrálására; az adó- és szabályozási változásokra való felkészülésre; valamint a tervezett biztosító-mentő intézkedésekre való előkészületekre.