Kúsznak felfelé a lakásárak – egyre drágább az ingatlan

Nem állt meg a gyorsuló növekedés az ingatlanpiacon. Az egyébként általában gyenge első hónapokhoz képest 9 ezernél is több adásvétellel indult a 2015-ös év, ami a válság utáni legerősebb adat.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Az idei január így a tavalyihoz képest több mint másfélszeres forgalmat jelent. Ha a szokásos szezonalitást vennénk alapul, akkor az idei évi forgalom megcélozhatja a 140 ezres adásvételi darabszámot. A kereslet 101 százalékpontos szintre ugrott, meghaladva ezzel a 2010. januári bázishónapot. A tavalyi év eleve meghaladta az azt megelőző évek szintjeit, de a júniusi 81 pont fokozatos emelkedéssel 91-ig kúszott, és ez a trend látszik tovább folytatódni idén is. Az intenzív kereslet biztató előjel a következő hónapok forgalmára vonatkozóan – olvasható a Duna House ingatlanközvetítő által készített jelentésben.

Januárban a keleti országrészben 128, nyugaton 139 ezer Ft/m2 áron vették a paneleket. Ugyanezt a típust Pesten 202, Budán 238 ezres átlagon vásárolták. A téglaépítésű lakásokért keleten 155, nyugaton 173 ezer forintot fizettek négyzetméterenként, a pesti oldalon már 223-at, a Belvárosban 346-ot és Budán kereken 360 ezret. Kiemelkedően gyors volt a pesti panelek eladási ideje, mivel az átlag januárban mindössze 53 nap volt.  Elvehetetlennek látszik a XIII. kerülettől a népszerűségi lista vezető szerepe. Az érdeklődők 22 százaléka jelölte meg, mint potenciális vásárlási lokáció. A VI. kerület sem sokkal maradt el, ezt a vevőjelöltek 20,4 százaléka, míg a VII.-et 19,5 százaléka jelölte meg. A rangsorban a következő a XIV. lett 18 százalékkal. A budai oldalon a XI. kerületet a venni szándékozók közel 17 százaléka jelölte meg lehetséges célterületnek, míg a II.-at 15 százalék.

Budapesten, panelek esetében az eredetileg elképzelt árat nem kellett csökkenteni, hogy felkeltse az érdeklődők figyelmét. A vásárlók is csupán átlag 3 százalékot tudtak alkudni az árból. Vidéken sem volt magas ez a két adat, itt 2 százalék árcsökkentést követően 4 százalék alkura volt lehetőség. A vevői alku ismét a családi házak esetében volt a legmagasabb, Budapesten átlag 9 százalékot, vidéken 10 százalékot tudtak a vásárlók faragni még az árból. A fővárosban a vevők fele úgy nyilatkozott, hogy befektetési céllal vásárol. Az általuk vett ingatlanok átlagára 15,5 millió forint volt. Az elsőlakás-vásárlók a piac negyedét tették ki, ők valamivel 10 millió forint fölött költöttek.

Külföldiként éri csak meg igazán lakást venni
A hazai ingatlanárak a válságot megelőző szint alatt vannak, mint az köztudott. A Duna House országos lakásárindexe 15 százalékos esést mutat forintban, de ha mindezt külföldről nézzük, a kép még érdekesebb.
A legmagasabb átlagáron, 28 millió forint fölött a magukat felsővezetőnek vallók költöttek, átlag 80 m2-es lakásukra. Vidéken is a befektetőké volt a januári hónap, ők voltak a legnagyobb arányban, 27 százalékkal a vevői oldalon.

Itt 11,3 millió körül vásároltak, átlag 65 m2-es lakásokat. Valamivel kisebb, 25 százalék volt az elsőlakás-vásárlók aránya, akik 8,4 milliós átlaggal költöttek. Vidéken is a felsővezetők vásároltak a legdrágábban, 23 milliós átlagon, de itt a piaci részesedésük mindössze 2 százalék volt. A fővárosban az eladók 39 százaléka nagyobba költözés miatt adta el januárban az ingatlanját. Átlag 56 négyzetméteres lakásaiktól váltak meg 15,7 millió forintért. Több mint minden negyedik eladó örökölt ingatlant értékesített, 16,4 milliós bevételre szert téve. Viszonylag magas, 11 százalék volt az elő-, illetve végtörlesztés miatt eladók aránya is. Vidéken az örökölt ingatlanjukat eladóké volt a legnagyobb csoport 36 százalékkal. Közel 8 milliós átlagon értékesítették ezeket a lakásokat.

A nagyobba költözők 30 százalékban képviselték az eladói oldalt, 9,8 millióért váltak meg 62 négyzetméteres lakásaiktól. Minden második eladó beosztottnak vallotta magát, 9,5 millióért értékesítették ingatlanjaikat.

Vidéken az értékesített ingatlanok 53 százaléka 5-10 millió forint közötti sávban cserélt gazdát. Leginkább (44%) a 40-60 négyzetméter közötti lakások fogytak, de közel minden negyedik ennél nagyobb 60-80 m2 közé esett. Pest Megyében jelentős volt a nagyméretű ingatlanok vásárlási aránya. 160 négyzetméter fölötti ingatlant a vevők 16 százaléka választott. Egy évvel korábban, 2014. januárban ez a méretkategória a tranzakciók 9 százalékát tette ki. Amíg tavaly januárban Budán a tranzakciók legnagyobb része, 24 százaléka a 150-200 ezer Ft/m2 ár közötti sávban zajlott, addig idén a legtöbb vásárlás (28%) a legmagasabb, 400 ezer Ft/m2 fölött zajlott. A legmagasabb négyzetméter ársáv Pesten is ugrott, 2 százalékos arányról 8 százalékra. Itt a vevők 26 százaléka inkább 200-250 ezer Ft/m2 ársávban vásárolt, ezzel a legkeresettebb kategória lett, míg egy éve az alacsonyabb, 150-200 közötti ársáv volt a legmarkánsabb.

 

VAN, AHOL TÉNYLEG MEGSZALADTAK A LAKÁSÁRAK
A tavalyi piaci forgalom 14 százalékos erősödést mutat a 2013-ashoz képest a Duna House becslése alapján. Ennek általában áremelkedés a következménye, de nyilván ez nem egyformán következik be az egyes régiókban.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo