Kevés a külföldi vesz lakást nálunk

A 2000-es évek ingatlanpiacán még nagy arányban voltak jelen a – főleg nyugat-európai – vásárlók, befektetők. A válságot követően azonban keveset hallani felőlük, azonban a Duna House most utánajárt milyen arányban és honnan érdeklődnek a külföldiek.

Kép: Pixabay

Az elmúlt 3 év azonos, III. negyedéveinek időszaki összehasonlítása megmutatja számunkra, hogy az idei pozitív ingatlanpiaci hangulat vajon megmozgatja-e a külföldi vásárlókat, vagy sem. A Duna House elemzése rámutat, hogy ugyan abszolút darabszámban növekszik a külföldiek jelenléte, arányuk a piacon csökkent a vizsgált három évben. 2012-ben az ingatlanvásárlók 2%-a volt külföldi, ez a teljes III. negyedévben nagyjából 420 tranzakciót jelent. – mondja Rutai Gábor, az ingatlanközvetítő hálózat elemzési vezetője.

Tavaly valamivel erősebb volt a III. negyedév, így hasonló mennyiségű külföldi vásárló mellett a piaci részük 1,9%-ra csökkent. Idén 1,8%-ot mértünk, igaz egy erősebb piacon, ami becslésünk szerint 515 külhoni vásárlót jelent 3 hónap alatt. – teszi hozzá. A külföldiek nemcsak a vevői, hanem a bérlői piacon is jelen vannak. Ezen a területen azonban már erősebb a jelenlétük és az vizsgált időszakban nem is változott, nagyjából 12%-ra tehető.

A vevők 45%-a érkezik valamelyik EU tagállamból (illetve csekély számban Amerikából). Ők átlagban 14,8 millió Forintot költenek ingatlanra. A piacon nagyjából 10%-ot kitevő közel-keleti vevők ennél nagyobb összegben költenek, az ő átlagos vásárlási volumenük 16,8 millió Ft volt ingatlanonként. A második legjelentősebb csoport a szláv vásárlóké, itt elsősorban orosz és ukrán vevőkről van szó. Ők a piac 30%-át teszik ki és 23,3 milliós átlagon vásárolnak. Legdrágábban a távol-keletiek költenek, az ő átlaguk 26,7 millió volt, és a piac 15%-ában vannak jelen.

A külföldi vevők 77%-a a fővárosban vásárol, itt is a belső kerületeket favorizálják: a VI., VII., VIII.-at elsősorban. Ezen belül a 13%-os részaránnyal rendelkező VI.-ban lebonyolított adás-vételek paraméterei alapján, 60 m2-es lakást kerestek, átlag 14 millióért. A fővároson kívül még megyeszékhelyek jöhetnek szóba, kisebb települések pedig csak elvétve.

A Duna House adatai alapján a bérlők 42%-a EU-s tagállamból érkezett, 29%-uk jött a közel-keletről, 20% távol-keleti és mindössze 10% orosz/ukrán. Ez utóbbi csoport és az EU-ból érkezők havi átlag 110 ezer Ft körül bérelnek, a közel- és távol-keletiek egyaránt 78 ezer Ft körül. Az ingatlanbérlés helyszíne 46%-ban a főváros, főleg az V., VI., VII. kerületek, de feltehetően a külföldi diákok miatt magas a jelenlét az egyetemi városokban is, kiemelten Pécs, Debrecen és Szeged városokat.

Újra menő az agglomeráció
Több az ingatlankereső. Röviden így lehetne összefoglalni a főváros környéki települések ingatlanpiaci trendjeit. Az egész országban érezhető, hogy visszatért a családok bizalma, és egyre többen vágnak ingatlanvásárlásba.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo