Ilyen jól nagyon régen nem ment az ingatlanpiacnak

A globális kereskedelmi ingatlanbefektetési piac 407 milliárd dollár forgalmat regisztrált 2015 első félévében, ami 14 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A globális ingatlanbefektetési piac legjobb félévét zárta 2007 óta – derül ki a CBRE nemzetközi ingatlan-tanácsadó legfrissebb kutatásából.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Bár a gyors növekedés évek óta meghatározó volt a világ ingatlanbefektetési piacán, 2015 első felében lassult a bővülés üteme – jelentősen eltérő régiós és országos eltérésekkel. Az amerikai kontinensen a forgalom 31 százalékkal nőtt, a folyamatosan erősödő dollár erős befolyással volt az EMEA-régióra (Európa, Közel-Kelet és Afrika) és az ázsiai-csendes-óceáni térségre is: az EMEA-régió csak 5 százalékkal nőtt, míg az utóbbi 19 százalékos esést mutatott egy év alatt. Helyi valutában nézve a helyzet jobb: az EMEA-régió 25 százalékos pluszban van, míg az ázsiai-csendes-óceáni térség forgalma csak 9 százalékos csökkenést regisztrált.

Globálisan továbbra is az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Németország vonzza a legtöbb tőkét: 2015 első félévében 301 milliárd dollárt költöttek a befektetők, ami a világpiac 74 százalékát jelenti – ez 10 százalékponttal magasabb a sokéves átlagot jelentő 64 százalékos részaránynál.

„A tőkeáramlást számos tényező támogatja: még ha el is tekintünk a bérleti érték növekedésétől, az ingatlanok a kötvények hozama felett 200-300 bázispontos felárat kínálnak a globális piacokat tekintve – így a befektetők számára továbbra is vonzó az ingatlanszektor.” – mondta Irina Pylypchuk, a CBRE kutatási igazgatója.

A külföldi befektetők egyre jelentősebb szerepet játszanak a globális ingatlan-befektetési piacon, főleg ami az elmúlt 24 hónapot illeti, és ez megváltoztatja magát a piacot is. A határokon átnyúló befektetések esetében a világ legfontosabb desztinációi London, New York és Párizs, a helyi befektetésekkel együtt viszont jelentős az Egyesült Államok fölénye, így a sorrend New York, London és Los Angeles.

Meddig drágulhatnak még a lakások?
Jelentősen emelkedtek az elmúlt egy évben a hazai ingatlanárak, de ha az inflációval számolunk, az ötödével még mindig elmaradnak a válság előttiektől. Van még hová emelkedniük tehát a lakásokért kért összegeknek.
A régiókat tekintve a külföldről érkező befektetések csupán 10 százaléka érkezett 2015 első felében az amerikai kontinensre, míg a tőke közel 50 százaléka az EMEA-régióban fektetett be. A tőke származását tekintve ismét az Egyesült Államok az első (25,4 milliárd dollár), majd Kanada (8,5 milliárd dollár), Németország (7,1 milliárd dollár) és Kína (6,6 milliárd dollár) következik.

„Az elmúlt időszakban számos új forrásból érkezik tőke a globális ingatlanpiacra. Ahogy a nyersanyag-vezérelt gazdaság növekedése lassul, a kanadai befektetők új lehetőségek után néznek külföldön. Hasonlóképpen, az alacsony olajár a tőkekiáramlás gyorsulását okozza a Közel-Keleten főleg a nem intézményi magán tőkealapok részéről. A legnagyobb változást azonban Ázsiában láthatjuk, ahol a tőke mérete, mozgásának sebessége és a lehetséges befolyása a legjelentősebb – ezt az új szabályozás okozza, amely lehetővé teszi, hogy a helyi nyugdíjalapok és biztosító vállalatok globális befektetővé váljanak.” – mondta Chris Ludeman, a CBRE tőkepiaci vezetője.

“Régiónkban idén Magyarország mutatta fel a legerősebb növekedést. 2016-ra nagyon biztatóak a kilátások, így a befektetések volumene jövőre akár az 1 milliárd eurót is elérheti - jóllehet, ez még mindig csak a 2007. évi rekord szint felét jelenti.” – tette hozzá Tim O’Sullivan, a CBRE magyarországi befektetési vezetője. „A befektetők továbbra is a biztos bevételt hozó, szilárd befektetéseket részesítik előnyben, amelyek középtávon profitálnak a bérleti díjak növekedéséből és a hozamok csökkenéséből. Magyarország, és főleg Budapest gazdasági mutatói erősek és az előrejelzések is optimisták.”

Vonzó célpontok a magyar cégek
Az év első felében óriás tranzakciók fémjelezték az európai vállalati fúziós piacot, és itthon is több meghatározó cég eladására került sor, elsősorban az élelmiszeriparban. Magyarország a régión belül kiemelkedően vonzó befektetési célpontnak számít, mivel jelentős növekedési potenciállal rendelkező cégekben lehet tulajdonrészt szerezni, és ezáltal a régiós terjeszkedést magyar központból irányítani.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo