Ez utóbbinak az Astra év végi évfordulós kgfb ügyfeleinél (a számuk 15-20 ezer főre tehető) komoly jelentősége van, és aki nem figyel, több problémával is szembesülhet. Az Astra utoljára meghirdetett díjtarifája ugyanis október 17-től van érvényben. Bár az Astra új szerződést már nem köthet, a korábban kötött és még elő szerződései érvényesek, és a jelenlegi törvények szerint azok maradnak az évforduló után is. Azonban az új időszakra vonatkozó indexdíjak az érvényes évközi tarifa alapján számítódnak – ezek mértéke pedig a jelenleginél jóval magasabb, akár kétszeres mértékű is lehet. (A kampány egészen csendesen indult az idén.)
További problémát jelenthet, hogy az Astra milyen módon fogja indexlevélben tájékoztatni az ügyfeleit az új díjról és a a befizetés lehetőségeiről. Ezért fontos, hogy a díjösszehasonlítás során az Astra ügyfelei tájékozódhassanak az indexdíjukról. Újabb probléma forrása lehet, ha az esedékes díjuk nem érkezik be a biztosítóhoz az évfordulót követő 60 napon belül, és a szerződésük törlésre kerül. Ekkor ugyanis az adott időszakra fedezetlenségi díjat is kell majd fizetniük.
„A jogszabály mind az év végi, mind az évközi évfordulós Astra-ügyfeleknek lehetővé teszi, hogy felmondás nélkül másik biztosítóhoz kössék át a szerződésüket – magyarázza Sebestyén László, a Netrisk.hu vezérigazgatója. – Ezt a mostani kampányban minden, még az Astránál maradt kgfb-s ügyfélnek célszerű megtennie, mert erre most az év végi tarifák mellett jó eséllyel kedvezőbb feltételek kínálkoznak.”
Az első két nap során elvégzett több mint 100 ezer díjkalkuláció a tavalyi hasonló időszakban tapasztalt aktivitást mutatja, ami azért érdekes, mert az idén az előző évhez képest kevesebb gépjármű érintett a kampányban. Ennek fényében a Netrisk.hu továbbra is arra számít, hogy tavalyhoz hasonlóan idén is 260-280 ezer között alakul majd a biztosítást váltók száma.
Az eddig megrendelt szerződések átlagdíja meghaladja a 13 ezer forintot, ami 18 százalékos emelkedést jelent. Dacára a díjemelkedésnek, az éves díjfizetést választók aránya tavalyhoz képest tovább nőtt: 79-ről 82 százalékra, az ügyfelek ugyanis így nagyobb díjkedvezményt kapnak, amellyel némileg tompítani lehet a díjemelés mértékét. Az éves díjfizetést választók körében pedig jelentősen, 48-ról 59 százalékra nőtt az átutalással fizetők aránya, miközben a csekkes fizetési módot a tavalyi 41 helyett most mindössze 29 százaléknyian választották.
További lehetőség a díjcsökkentésre a meglévő biztosítónál felmondani majd újrakötni a kgfb-szerződést: míg tavaly az ügyfelek 24 százaléka cselekedett így, idén ez az arány elérte a 36 százalékot.
A legnépszerűbb biztosítók közül a dobogón jelenleg a K&H, az Union és az Allianz áll, őket követi a Signal és a Groupama. Ez az öt társaság viszi az összes szerződés több mint 80 százalékát, míg a fennmaradó részen osztozik a többi kilenc biztosító.