Fennakadás lehet a gyógyszertárakban az új szabályozás miatt

Komoly gondokat okozhat a szeptember 1-jén életbe lépő, a gyógyszertárakra vonatkozó létszámrendelet. A módosítás számos esetben a gyógyszertárak nyitvatartási idejének csökkenését eredményezheti.

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

A Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ) szerint a 10 nap múlva, 2013. szeptember 1-én életbe lépő létszámrendelet módosítás komoly gondokat okoz majd a gyógyszertáraknak a megnövekedett anyagi és adminisztrációs terhek miatt, és számos esetben a patikák nyitva tartásának csökkenését eredményezheti.

Az EMMI tavasz óta folytatott egyeztetést a HGYSZ és több szakmai szervezet bevonásával, azonban csupán egy hónappal az életbe lépés előtt, 2013. július 31-én hirdette ki a módosított, végleges változatot.

A rendeletmódosítás szerint a gyógyszertárak szaklétszámát 2013. szeptember 1-jétől a gyógyszertár nyitvatartási ideje, valamint a gyógyszertárban befogadott vények száma határozza meg. Az új szabályozásnak megfelelően – amely öt külön kategóriába sorolja a gyógyszertárakat nyitvatartási idejük alapján – a patikák heti 40 óra nyitvatartási idő alatt egy gyógyszerészt, míg heti 70 óra felett már 4 gyógyszerészt és emellett 4 szakasszisztenst kötelesek foglalkoztatni. Ezen felül, ha a gyógyszertárban beváltott havi vények átlaga meghaladja a háromezer darabot, akkor háromezer vényeként további egy gyógyszerész vagy szakasszisztens foglalkoztatására kötelezett a patika.

Heti nyitva tartás

Gyógyszerész

Szakasszisztens

Megjegyzés

40 óra alatt

1

41-48 óra

1

1

expediáló szakasszisztens

49-60 óra

2

1

legalább 1 gyógyszerkiadó szakasszisztens

61-70 óra

3

3

legalább 2 gyógyszerkiadó szakasszisztens

70 óra felett

4

4

legalább 2 gyógyszerkiadó szakasszisztens

Ez jelentős többletterhet jelent majd a gyógyszertárak számára, mivel a kötelező statisztikai jelentés alapján a kevesebb mint 40 óra nyitvatartási idővel működő gyógyszertárak (a patikák kicsivel több mint egyötödéről van szó) 68 százaléka egyetlen gyógyszerésszel üzemel. A 40 és 60 óra közötti nyitvatartási idővel rendelkező gyógyszertárak (a patikák 42 százalékát teszi ki) közül 228 gyógyszertárban csak egyetlen gyógyszerész van. A 60 óra feletti nyitvatartási idő esetében (amelybe a gyógytárak több mint egyharmada esik) pedig 44 gyógyszertár működik egyetlen gyógyszerésszel.

dr. Mikola Bálint, a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége (MOSZ) elnökének korábban a webbeteg.hu számára adott nyilatkozata szerint a tervezett változások komoly anyagi terheket fognak jelenteni egyes gyógyszertárak részére, amit a jelenlegi árrésből nem lehet kigazdálkodni. Az így nyitvatartási időt csökkenteni, vagy bezárni kényszerülő gyógyszertárak fiókgyógyszertárrá történő átminősítése sem jelent megoldást. A gyógyszerészi gondozáshoz előírt kötelező létszám – a MOSZ meggyőződése szerint – ennek a népegészségügyi szempontból is elismerten fontos tevékenységnek a hátérbe szorítását fogja eredményezni.

A jelenlegi szabályozás nem fogalmaz egyértelműen a helyettesítéseket illetően. A HGYSZ korábban azt javasolta, hogy a számlával, illetve eseti megbízási szerződéssel rendelkező gyógyszerészek is kerüljenek beszámításra legalább részmunkaidős gyógyszerészként, így a teljesítendő létszámnorma lényegesen kisebb terhet jelentett volna a gyógyszertáraknak. A rendelet azonban csak idősávos korlátot állított fel - a helyettesítés éves szinten nem haladhatja meg a gyógyszertár szakmai személyzetének munkaidejének 30 százalékát -, amely nyilvántartási kötelezettséghez kötött, így az adminisztrációs terhek várhatóan jelentősen nőnek majd.

Milliárdokat vesznek el a patikáktól
Jelenleg több milliárd forintos veszteséget könyvelnek el a patikák azzal, hogy folyamatosan szűkül a patikai szektorban forgalmazható termékek köre. A HGYSZ ezért javaslatot tett a versenyhátrány ledolgozására.
„A HGYSZ bízott abban, hogy a tavasszal folytatott szakmai egyeztetéseket követően úgy módosul a rendelet, hogy az jobban illeszkedik a jelenlegi gyógyszertárpiaci körülményekhez. Ezzel szemben a szükségesnél kevesebb pontban tért el a végleges változat az eredeti javaslattól. A rendelet hatása főként azokon a településeken lesz érzékelhető, ahol kevés patika működik, és nehéz gyógyszerészt találni a „megüresedett” pozíciókra. Mivel a gyógyszertárak nagy része komoly forráshiánnyal küzd, az egyetlen megoldás a nyitvatartási idő csökkentése lehet, amely ellátás biztonságát és hatékonyságát veszélyeztetheti” - mondta dr. Zlinszky János, a HGYSZ alelnöke.

Véleményvezér

Összeomlott a kubai gazdaság

Összeomlott a kubai gazdaság 

Fidel Castro öröksége a csőd.
Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs?

Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs? 

Megéri gyümölcsért is Amerikába menni. 
Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről

Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről 

Németország bekeményíthet Putyinnal szemben.
Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt

Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt 

Volna mit tanulnunk a lengyelektől.
Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója

Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója 

Egy szomorú pillanata a magyar gazdaságtörténelemnek.
Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire

Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire 

A magyarok több mint háromnegyede nem bízik az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo