“Idén a pályázatra beérkezett alkotások mintegy négyötödéről elmondható, hogy szorosabb fogyasztói-tervezői-gazdasági „együtthatás”-ról tanúskodnak. Olyan friss és innovatív design-alkotások jelennek meg a mindennapjainkban, élettereinkben – legyen szó akár otthonainkról, divatról, turisztikáról, közlekedésről vagy a munka világáról –, amelyek a dinamikusan formálódó tervezői és piaci környezetet tükrözik vissza. Sokszínűség és piacorientáltság – ezek a tulajdonságok már igazoltan jellemzik a legfrissebb formatervezési teljesítményeket.” – fogalmaz dr. Bendzsel Miklós, a Magyar Formatervezési Tanács elnöke. A hazai kreatív ipar lendületét más adatok is alátámasztják: hazánk az Európa Unió nyolcadik legfontosabb deisgnipari központja, a kreatívipar pedig a GDP 3,7 %-át adja*.
Magyar Formatervezési Díj 2015
Négy kategóriában – termék, terv, vizuális kommunikáció és diákmunka – érkeztek idén alkotások a nemzetgazdasági miniszter által meghirdetett Magyar Formatervezési Díj pályázatra. Magyar Formatervezési Díjas lett termék kategóriában a London LED Lantern, amely letisztult formavilágú, és korszerű, energiatakarékos LED-es közvilágítást tesz lehetővé.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárságának különdíja az Arcus Temporum Fesztivál – a Pannonhalmi Főapátság művészeti programsorozata – arculatát illeti, amely Takács Benedek keze munkája, a Felsőoktatásért Felelős Államtitkárságának különdíja a Provo-Cut, a “megsebzett” anyagtechnikát alkalmazó textil- és ruhakollekció, amely Merényi Zita Bettina nevéhez fűződik. A HIPAVILON Magyar Szellemi Tulajdon Ügynökség Nonprofit Kft. különdíjasa a RUTIL, az Inarchi Kft. új, hexagonális lámpatestje lett. A Magyar Formatervezési Tanács különdíját a Perceptual Thinkers, Szalkai Dániel alternatív öltözékkollekciójának ítélték oda: az autizmussal élők sajátos szokásaira reflektálva, az érzékelés alapú gondolkodásra épülve született meg a plusz funkciókat is magába foglaló öltözékkollekció.