A közeledő tanév miatt az ingatlan.com megvizsgálta, hogy jelenleg - július végén, augusztus elején - átlagosan mennyiért kínálnak kiadó, 40-59, illetve 60-79 négyzetméteres lakásokat Budapesten és több egyetemi nagyvárosban (Pécs, Szeged, Debrecen, Győr), valamint azt, hogy mennyivel emelkedtek a kínálati bérleti díjak a szóban forgó városokban tavaly szeptemberhez képest. Balogh László, az ingatlan.com szakértője rámutatott, hogy az iskolakezdés előtt minden évben érzékelhető az albérletvadászat hatása: idén 20 százalékkal emelkedett a kiadó lakások iráni kereslet.
Az adatok szerint idén Budapesten nagyon felkúsztak az árak, a 40-59 négyzetméteres kategóriában az átlagos havi bérleti díj 140 ezer forint, szemben a tavaly szeptemberi 126 ezer forinttal, ami 11 százalékos növekedést jelent. A nagyobb méretű lakások esetében mérsékeltebb volt az áremelkedés a fővárosban: 60-79 négyzetméteres kategóriában 187 ezer forint volt a kínálati átlagár, ami 4 százalékos emelkedést jelent. A szakértő azonban felhívja a figyelmet, hogy az említett árak átlagokat mutatnak egy-egy ingatlantípus esetében, de ezeken belül igen nagy a szórás. “Előfordulnak olyan városrészek, lakásméretek, ahol akár 50-80 százalékos, vagy ezt meghaladó áremelkedés történt.” - mondta Balogh László.
A vidéki városokban felemás a helyzet. Győrben szintén a 100 ezer forintos határ felett alakulnak a bérleti díjak: a 40-59 négyzetméteres alapterületű lakásokat átlagosan 106 ezer forintért kínálják, a 60-79 négyzetmétereseket pedig 130 ezer forintért. Érdekes, hogy ezek az árak elmaradnak a tavaly szeptemberi értékektől, akkor ugyanis a kisebb lakásoknál az elkért bérleti díj 120, a nagyobbaknál 140 ezer forint volt. Debrecenben a 40-59 négyzetméteres lakások átlagos havi bérleti díja az ingatlan.com elemzése szerint a tavalyi 82 ezer forintról 90 ezer forintra nőtt, ezzel szemben a nagyobb lakásoknál nem volt változás: 110 ezer forinton maradt a kínálati ár.
Balogh László a piaci trendekről azt mondta, Budapesten, valamint a nagyobb vidéki városokban elindultak felfelé az albérletárak. A fővárosban egyrészt a turizmusra épülő lakáskiadás térnyerése a fő hajtóerő: egyre többen adják ugyanis pár napra a lakásukat külföldieknek. Balogh László szerint a bérleti díjak emelkedését a hiányzó lakásépítések is fűtik. A hivatalos adatok szerint tavaly országszerte 8,3 ezer lakás épült, ezzel szemben a válság előtt évente 35,5-43 ezer új lakást építettek. Az ingatlan.com szakértője szerint a lakásépítések fellendülésével kiegyensúlyozottabbá válhat a következő évtizedben az ingatlanpiac, amelyen az ingatlanpiac ciklikussága miatt további drágulás várható. Ennek mértékére azonban egyelőre még korai pontos előrejelzést adni.