7 649 db ingatlan adás-vételi tranzakciószámot becsült júniusra a Duna House, vagyis továbbra is a tavalyi átlag feletti tranzakciószám mutatkozik az ingatlanpiacon, igaz a különbség fogyni látszik. A múlt havi, előző év azonos hónapjához mért 10%-os többlet júniusban már csupán 5%. A júniusi keresleti mutató 5 százalékpontos eséssel az idén áprilisi 77 pontra csökkent vissza, de a 2011-es 74 pontos átlag felett áll így is, ami 4%-kal nagyobb intenzitást jelent - derül ki a Duna House Ingatlanpiaci Barométeréből, amely az idei első fél év lakáspiaci tranzakcióit összegzi.
Két egymást követő negyedévben is emelkedett a Lakásár Index, amely az utóbbi években egyszer sem volt tapasztalható. Trendforduló van tehát a lakásárakban, de ez még korántsem jelent tartós változást, az amúgy továbbra is érzékeny piacon. Ezen belül az országos panellakások árindexe kivételes módon a második egymás követő negyedévben tudott emelkedni. Az előző 1 százalékpont után a II. negyedévben újabb 2-t emelkedett és most 82-t mutat.
Az országos téglalakás index az erős, első negyedéves 4 százalékpontos növekedés után veszített 1 százalékpontot, jelenleg tehát 86-on áll. Az erős tavalyi mélyrepülést követően erős felfelé ívelés tapasztalható a fővárosi panellakások árában. Az első féléves 1 százalékpontos emelkedés után újabb 3-mal nőtt az index, ezzel reálértéken is sikerült növekedést elérni (65%). A budapesti tégla lakások árindexe is emelkedett, így nominál értéken az elmúlt 1,5 év legmagasabb szintjét, 93%-ot ért el.
2012 első felében a vidéki megyék közül Pest, Győr-Moson-Sopron, Zala és Hajdú-Bihar megyékben vették a téglalakásokat 200 ezer Ft feletti átlag négyzetméter áron, a fővárosban továbbra is a 2. kerületben vették a leg-drágább négyzetméteráron a lakásokat (353 e Ft/m2). Pest, Fejér és GYMS megyékben vásároltak panellakást 150 ezer Ft-os négyzetméterár felett. Közép-Magyarország kivételével az országos átlag egyébként 127 ezer Ft volt. Budapesten a népszerű 13. és 11. kerületekben vettek 200 ezer Ft/m2 ár felett panelt.
Idén Tolna és Veszprém megyékben vették a legnagyobb arányban (14%) a felújítandó lakásokat, de Vas és Somogy megyék is 10% fölötti arányban szerepelnek a kimutatásban. Az ennél csak valamivel jobb, „lakható" kategóriában kimagasló 46%-os értéket mutat Békés megye, de BAZ és Fejér megyékben is ebből vették a lakások kb. harmadát. A még használt, de a legjobb minőségű ingatlanokat 37%-ban Hajdú-Bihar Megyében vásárolták, ugyanebből a legkevesebb (9%) Tolnában fogyott.
Vevői alkuban a Veszprém megyeiek jeleskedtek, átlagban 16%-kal tudták lejjebb tornázni az árat. Ezzel a teljes árváltozásban is ez a megye áll az élen 6+16%-kal. A legkisebb árváltozással a nyugati országrész zárt, Vas és GYMS megyék (8%). Budapesten irányárat 3-9% között kellett csökkenteni. A 11. és 9. kerületieknek csupán 3%-kot kellett lefelé módosítani, hogy megjelenjenek a vevők. Alkudni az 1. kerületi vevők tudtak legjobban (9%). Teljes árváltozást tekintve a fővárosban a 22. és 1. kerületi eladóknak kellett kompromisszum késznek mutatkozni.