TIR-műveletnek tekinthető minden az áruknak az indulási vámhivataltól a rendeltetési vámhivatalig tartó, a TIR-eljárás szerinti fuvarozás. Az egyezmény a közbenső átrakás nélküli, egy vagy több országhatáron áthaladó olyan árufuvarozásra vonatkozik, amelyet az egyik fél indulási vámhivatalától a másik fél (vagy ugyanazon fél) rendeltetési vámhivataláig közúti járművel, járműszerelvénnyel vagy szállítótartállyal bonyolítanak le, feltéve hogy a TIR-művelet kezdete és befejezése között, a fuvarozás egy szakaszon, közúton történik.
A fuvarozási műveletet olyan közúti járművekkel, járműszerelvényekkel vagy szállítótartályokkal kell lebonyolítani, amelyeket előzőleg erre alkalmassá nyilvánítottak, illetve megfelelnek az egyezményben meghatározott feltételeknek. A fuvarozási műveleteket TIR-igazolvánnyal kell lebonyolítani. A TIR-eljárás szerint fuvarozott áruk az átmenő vámhivataloknál mentesülnek a behozatali vagy kiviteli vámok és adók megfizetésének vagy letétbe helyezésének kötelezettsége alól. A TIR-eljárás szerint, zárral ellátott közúti járművekben, járműszerelvényekben vagy szállítótartályokban fuvarozott árukat, általános szabályként, az átmenő vámhivatalok nem vonják vámvizsgálat alá.
A visszaélések megelőzése céljából azonban a vámhatóságok kivételesen, és különösen szabálytalanság gyanúja esetén, az árukat az ilyen vámhivataloknál megvizsgálhatják. A szerződő felek - akár közvetlenül, akár partner egyesületeken keresztül -, a meghatározott feltételek és garanciák mellett felhatalmazhatnak egyesületeket TIR-igazolványok kiadására, illetve arra, hogy garanciavállalóként járjanak el.
Az illetékes külföldi egyesületek vagy a nemzetközi szervezetek által a garanciavállaló egyesületek részére küldött TIR-igazolvány formanyomtatványok mentesek a behozatali vagy kiviteli vámok és adók alól, és nem tartoznak sem behozatali, sem kiviteli tilalom vagy korlátozás alá. Az új jogszabály teljes terjedelemben – annak mellékleteivel együtt – a Magyar Közlöny idei 67. számában olvasható.