Egyre rosszabbul élünk

Májusban tovább zsugorodott a kiskereskedelmi fogalom: a visszaesés éves összevetésben 2,5 százalék volt, amelyben elsősorban üzemanyagtöltő állomások, valamint a bútor- és műszakicikk-üzletek eladásainak csökkenése játszott szerepet. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatsora alapján az ágazat szezonálisan és naptárhatástól megtisztított értékesítése a 7,7 százalékkal marad el a 2005. májusitól.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomag- küldő és internetes kiskereskedelemben 2012 májusában 668 milliárd forint, az év első öt hónapjában 3103 milliárd forint értékű forgalmat bonyolítottak. Az áprilisi 2,7 százalékos zsugorodás után, újabb 2,5 százalékkal csökkent a szezonálisan és naptárhatással megtisztított eladások volumene: a szektort lényegében 2006. közepe óta jellemző csökkenő trend meredekségében tehát nincs elmozdulás.

A KSH által mért májusi ütemet a várakozásokat kissé meghaladó mértékűnek minősítette Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. A fogyasztói bizalom alacsony szinten stabilizálódása alapján a szakértő szerint nem lehet számítani a visszaesés mélyülésére, azonban a reálbérek csökkenése, a stagnáló munkaerőpiac, valamint a háztartások folytatódó mérlegkiigazítása miatt élénkülés sem várható, így az év egészének átlagában 1,5 százalékos visszaesés lehet az elemző kommentárja alapján.

Az élelmiszerkereskedelem tartja magát

A májusi részletes adatokat vizsgálva az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene májusban, 0,3 százalékkal mérséklődött, összességében az év első öt hónapjában viszont 0,6 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene ugyanakkor májusban 4,9, az esztendő első öt hónapjában 1,7 százalékkal csökkent.

Iparcikkre már nincs pénz
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint a kereskedelem visszaesésének legfájóbb jele, hogy iparcikkekre folyó áron számítva is kevesebbet költöttek a fogyasztók májusban az előző évinél, 8 milliárd forinttal. A további kilátások továbbra is a gazdaság általános helyzetétől függnek. A döntő tényező a reáljövedelmek, ezzel is összefüggésben pedig az infláció alakulása - írja közleményében az OKSZ. Hozzáteszik: a kereskedelem számára is fontos tényező a nemzetközi környezet változása, részben a begyűrűző ár-, továbbá árfolyamhatásokon keresztül. A nemzetközi hiteltárgyalások kimenetele is befolyásolja a fogyasztási piac kilátásait.

Májusban a legnagyobb mértékű (12,2%) visszaesés a bútor-, műszakicikk-üzletek forgalmában jelentkezett. Az előző évinél kisebb volumenű forgalom volt még az iparcikk jellegű vegyes-, a textil-ruházati és lábbeli-, a gyógyszer-, gyógyászati termék-, valamint a könyv-, számítástechnika, egyéb iparcikk üzletekben. Ugyanakkor - a forgalom egészét tekintve kisebb súlyú csoportok közül - a csomagküldő és internetes kiskereskedelem dinamikus növekedése májusban folytatódott, valamint az illatszer-, és a használtcikk-üzletek értékesítési volumene is tovább bővült.  

Mozdul a gépjárműértékesítés
A viszonylag széles hazai autóipari beszállítói kör számára kedvező hír lehet ugyanakkor, hogy az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai májusban 2,1, az év első öt hónapjában 2,3 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit.

Az üzemanyagtöltő állomások értékesítése - a magas üzemanyagárak mellett - továbbra is elmaradt az előző év azonos időszakitól. Májusban az eladások 3,4 százalékkal, az első öt hónapban 3,1 százalékkal csökkentek.

Az egy hónappal korábbihoz mérten - a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint - a kiskereskedelmi forgalom volumene lényegi elmozdulást nem mutatott. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem 0,4 százalékkal növekedett, a nem élelmiszer-kiskereskedelem 0,6, az üzemanyag-kiskereskedelem 0,3 százalékkal csökkent.

Lemaradva Európában
A hazai kiskereskedelmi visszaesése jócskán az európai átlag fölött volt májusban. Az Eurostat kimutatása szerint az unió 27 tagállamában az esztendő ötödik havában 0,3, az eurózóna országaiban 1,7 százalékkal csökkent az értékesített volumen az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Májusban az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok 12 tagállamban bővülést, 10-ben csökkenést mutattak. A térség - arányukat tekintve - jelentősebb országai közül az Egyesült Királyságban 3,7, Németországban 2,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi volumen, míg Franciaországban 1,2 százalékkal mérséklődött.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo