Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomag- küldő és internetes kiskereskedelemben 2012 májusában 668 milliárd forint, az év első öt hónapjában 3103 milliárd forint értékű forgalmat bonyolítottak. Az áprilisi 2,7 százalékos zsugorodás után, újabb 2,5 százalékkal csökkent a szezonálisan és naptárhatással megtisztított eladások volumene: a szektort lényegében 2006. közepe óta jellemző csökkenő trend meredekségében tehát nincs elmozdulás.
A KSH által mért májusi ütemet a várakozásokat kissé meghaladó mértékűnek minősítette Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. A fogyasztói bizalom alacsony szinten stabilizálódása alapján a szakértő szerint nem lehet számítani a visszaesés mélyülésére, azonban a reálbérek csökkenése, a stagnáló munkaerőpiac, valamint a háztartások folytatódó mérlegkiigazítása miatt élénkülés sem várható, így az év egészének átlagában 1,5 százalékos visszaesés lehet az elemző kommentárja alapján.
Az élelmiszerkereskedelem tartja magát
A májusi részletes adatokat vizsgálva az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene májusban, 0,3 százalékkal mérséklődött, összességében az év első öt hónapjában viszont 0,6 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene ugyanakkor májusban 4,9, az esztendő első öt hónapjában 1,7 százalékkal csökkent.
Májusban a legnagyobb mértékű (12,2%) visszaesés a bútor-, műszakicikk-üzletek forgalmában jelentkezett. Az előző évinél kisebb volumenű forgalom volt még az iparcikk jellegű vegyes-, a textil-ruházati és lábbeli-, a gyógyszer-, gyógyászati termék-, valamint a könyv-, számítástechnika, egyéb iparcikk üzletekben. Ugyanakkor - a forgalom egészét tekintve kisebb súlyú csoportok közül - a csomagküldő és internetes kiskereskedelem dinamikus növekedése májusban folytatódott, valamint az illatszer-, és a használtcikk-üzletek értékesítési volumene is tovább bővült.
Az üzemanyagtöltő állomások értékesítése - a magas üzemanyagárak mellett - továbbra is elmaradt az előző év azonos időszakitól. Májusban az eladások 3,4 százalékkal, az első öt hónapban 3,1 százalékkal csökkentek.
Az egy hónappal korábbihoz mérten - a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint - a kiskereskedelmi forgalom volumene lényegi elmozdulást nem mutatott. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem 0,4 százalékkal növekedett, a nem élelmiszer-kiskereskedelem 0,6, az üzemanyag-kiskereskedelem 0,3 százalékkal csökkent.