Egyre kevésbé megy szállodába a magyar

A magyarországi szállodák az idén októberben a közép-kelet-európai országhoz képest közepes teljesítményt nyújtottak - közölte a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ).

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A turisztikai piackutatással foglalkozó STR Global társaság legfrissebb felmérésére hivatkozva a szakmai szövetség tájékoztatása szerint a magyarországi szállodák a 67,6 százalékos szobafoglaltsággal a 3. helyet, a 60,3 euró nettó átlag szobaárral az 5. helyet, a 40,7 euró nettó egy kiadható szobára jutó nettó árbevétellel (revpar) a 4. helyet érték el a vizsgált 5 - Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia - közép-kelet-európai ország között. (A szállodák kapva-kaptak a közösségi vásárlási oldalakat üzemeltető cégek ajánlatain, így rövid idő alatt egyre több hotel kínálata jelent meg a kedvezményes lehetőségek között. Az első pillanatban zseniális vendégcsalogatónak azonban lassan látszanak az árnyoldalai is: ezen a csatornán rövid idő alatt szép számú vendégéjszaka adható el, az eszközt óvatlanul használó szállodáknak azonban hosszabb távon súlyos problémákat okozhat ez az értékesítés.)


Több külföldi, kevesebb magyar

Az STR riport szerint 2011 októberében Magyarországon a szállodák iránti külföldi kereslet lényegesen erősebb, a belföldi kereslet kissé gyengébb volt az év első 9 hónapjában jelentkezőhöz képest. A szövetség rámutat arra, hogy a belföldi kereslet alakulásában jelentős szerepet betöltő üdülési csekk 2011 szeptember 30-val megszüntették. Az idén január-szeptember hónapokban összesen 30 milliárd forint értékben adtak el üdülési csekket, ami 35 százalékkal kevesebb a bázisnál. Az értékesített üdülési csekkekből 11,34 milliárd forint értékben váltottak be szállodákban, ami 21 százalékos csökkenést jelent 2010 hasonló időszakához képest.

Az üdülési csekk kiváltását célzó SZÉP kártya bevezetését az OTP mellett a K&H Bank és az MKB is megkezdte. A szövetség adatai szerint néhány ezerre tehető az eddig kibocsátott SZÉP kártyák száma, így az általuk generált forgalom egyelőre nem érzékelhető. (Jövő nyártól új besorolási rendszer szerint kapnak csillagokat a magyarországi szállodák.)

Jó helyzetben Budapest

A hazai szállodákban 2011 január-október között a vendégéjszakák számának 6 százalékos emelkedése, a szobafoglaltság kismértékű javulása ellenére a 14.228 forintos bruttó átlagár a tavalyi szinten maradt. Az ugyanebben az időszakban elért 6.795 forint bruttó revpar 3,4 százalékkal magasabb a múlt évinél. Országos szinten 2011 január-október között a szállodák bruttó szobaárbevétele 103,26 milliárd forint volt, ami 5,9 százalékkal több a bázisnál. Ugyanakkor ez a bevétel 1,5 százalékkal elmarad a 2007 évitől.

Budapesten a szállodák teljesítménye 2011 január-október között az országos átlagot meghaladó mértékben javult. A fővárosi szállodákban az átlagos szobafoglaltság 58,9 százalékos volt, ami 11,1 százalékponttal magasabb az országos átlagnál. A felmérés szerint a budapesti szállodák bruttó szobaárbevétele 2011 január-október között 55 milliárd forint volt, 7,7 százalékkal több a bázisnál, ugyanakkor ez a bevétel 10,1 százalékkal kevesebb, mint a 2007 hasonló időszakában volt. Budapest 2011 októberében az STR riportban szereplő 41 európai nagyváros között szobafoglaltságban a 31., nettó átlag szobaárban a 39., nettó revparban a 40. helyen végzett. (Egy márciusban publikált felmérés szerint a szobaárakat tekintve Budapest a világ legolcsóbb nagyvárosai közé tartozik.)

A balatoni régió szállodái 2011 január-október között 14,5 milliárd forint bruttó szobaárbevétele 1,5 százalékkal a 2010 évi, illetve 5,4 százalékkal a 2007 évi adat alatt volt. A kereskedelmi szálláshelyeken megjelenő vendégéjszakák száma 2011 január-október között Dél-Alföldön 6 százalékkal, Észak-Magyarországon 5,5 százalékkal, Budapesten 3,3 százalékkal, a Közép-Dunántúlon 1,8 százalékkal, a Nyugat-Dunántúlon 1 százalékkal nőtt. Dél-Dunántúlon 20,1 százalékkal, a Balatonon 8,6 százalékkal, Észak-Alföldön 6,4 százalékkal, a Tisza-tónál 5,4 százalékkal csökkent.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo