Csak a 22. Magyarország

A kihívásokkal teli fogyasztói környezet és a növekvő arányú online vásárlás ellenére a nemzetközi kereskedők továbbra is jelentős terjeszkedést terveznek 2012-ben – derül ki a Milyen aktívak a kiskereskedők Európában? című elemzéséből. Magyarország viszont veszített vonzerejéből.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kereskedők közel háromnegyede, 71 százalék, több mint öt bolt nyitását tervezi az európai, közel-keleti és afrikai térségben 2012 végéig, ötödük pedig legalább 40 üzlethelyiséggel bővítené hálózatát, szemben a 2011-es 18 százalékos arányukkal. A CBRE évente kiadott kutatása szerint a kereskedők mind az érett, mind a fejlődő piacokat nagy számban célozzák meg 2012-ben, és főleg azokra a piacokra koncentrálnak, ahol már jelen vannak – ez a stratégia 2011-ben is jellemezte őket.


Az olcsó és a luxus megy
Kép:sxc

A friss lista élén Olaszország áll, míg a déli állam tavaly csak nyolcadik volt a célpiacok listáján. Olaszország mögött Németország, Oroszország, Spanyolország és Franciaország következik – ezeken a piacokon a megkérdezett láncok legalább 30 százaléka terjeszkedne.

Az elmúlt években a kereskedők Németországra, az Egyesült Királyságra, Franciaországra és Spanyolországra koncentráltak, ma már viszont új lehetőségek után kutatnak. Habár az olasz fogyasztói kiadások növekedése korlátozott, mivel ott a nemzetközi brandek alulreprezentáltak és jelentős mennyiségű kiskereskedelmi ingatlan-fejlesztés zajlik, a kereskedők piaci potenciált látnak az országban. Németország relatív erős gazdasága továbbra is vonzó az új belépők számára. Az orosz piac a hatodik helyről tornázta fel magát a harmadikra. A lendületes növekedés és a fogyasztói kiadások emelkedése megtette hatását.

Hódító luxus
A Luxorium beszámolója szerint a világ legnagyobb luxus-cégcsoportjai rendre kétszámjegyű növekedést értek el a forgalmukat és a nyereségüket illetően 2010 második negyedévében. Az LVHM (Louis Vuitton - Moëet - Henessy) forgalma már tavaly meghaladta a 9 milliárd eurót, a második helyen álló Gucci Group pedig 11,1 százalékkal tudta növelni bevételeit az előző év adataihoz képest. Luxuscikk-kereskedők a fejlődő és a BRIC országokra fókuszálnak mostanában az Európai Unió helyett, Közép-Európa városai pedig a nyugati divatfővárosoknál is kevesebb figyelmet kapnak. A legnagyobb célpiac Kína, ahol a luxus szektor a gyorsan növekvő jólét, az elkölthető jövedelem és a nyugati luxusmárkák iránti erős kereslet miatt virágzik, írja a CBRE egy 2010-es kutatásában. A Bain and Company szerint Kínában 11 milliárd eurót költenek drága órákra, ékszerekre, autókra. Az elemzés szerint az ázsiai országban a jómódúak 20-25 évvel fiatalabbak, mint a nyugati ügyfélkör, így az őket célzó cégeknek az üzletpolitikájukat is érdemes eszerint alakítaniuk. A luxusmárkák globális forgalmazásának „Top 15”-ös listáján nyolc város Ázsiában található, sőt az első tíz helyezett közé csak London, Párizs és Milánó fért be Európából. Hong Kongban a CBRE által vizsgált márkák 91 százaléka képviselteti magát, Londonban a brandek 87 százaléka, Dubaiban pedig a luxuscégek 85 százaléka van jelen. Ázsiában az ingatlanok bérleti díja is szünet nélkül nő köszönhetően a nemzetközi luxus- és „fast fashion” (Benetton, H&M és társaik) márkák terjeszkedésének.

Bár a kereskedők a piacok széles skáláját célozzák meg, továbbra is a kockázat minimalizálására törekszenek. 52 százalékuk új városokban nyitna új üzleteket, azokban az országokban, ahol már eddig is jelen voltak. Ez megegyezik a tavalyi felmérés eredményeivel, viszont jelentősen nőtt azoknak a kereskedőknek az aránya, akik azokban a városokban is terjeszkednének, ahol már van üzletük. Ez a megkérdezettek 17 százalékának tervei között szerepel, míg 2010-ben csak a válaszadók 9 százaléka nyilatkozott így. Ebben az esetben a döntő érv a piacismeret. Az óvatosak mellett a kereskedők harmada új piacokon is bővítene, hasonlóan a tavalyi felmérés eredményeihez.

Továbbra is kelendő a luxus

Az olcsóbb ruházat és farmer (a diszkont boltokkal együtt) a legaktívabb szektor, a hálózatok átlagosan 36 új bolt nyitását tervezik (szemben a tavalyi felmérésben szereplő 30,3 átlaggal). Csökkenő elkölthető bevételeik miatt sok fogyasztó lejjebb ad az igényeiből, így ezek a kereskedők növelhetik piaci részesedésüket. (A 80-100 milliárd dollárra becsült luxuspiacot a világgazdasági válság sem rázta meg.)

A bizonytalan gazdasági helyzet ellenére a „luxus és üzleti divat” szektora szintén jól szerepel, átlagosan 15,1 bolt nyitását tervezve, ami kis javulást jelent a 2011-es tervhez képest. Olyan kereskedők, mint például az LVHM (többek között a Luis Vuitton márkával) és a Burberry erős bevétel-növekedésről adtak hírt az elmúlt időszakban. A szektor egésze pedig a fejlődő piacok nagyvárosait célozza, hisz a feltörekvő országokban megjelenő gazdagsággal párhuzamosan egyre nagyobb lesz a prémiumkategóriás termékek vásárlóközönsége. Kína, India, Oroszország, Dél-Amerika lendületes fejlődéssel hozza be a hátrányát: rohamosan nő a helyi milliomosok száma, akik az európai és amerikai státuszszimbólumokból is azonnal részesedni akarnak.

A fogyasztói elektronikai szektor viszont a legkevésbé aktív: csak feleannyi új üzlet nyitását tervezi, mint tavaly. Ez nem is meglepő, hiszen a fogyasztók nagy értékű termékek esetén visszafogják vásárlásaikat, illetve az elektronikai termékeket egyre inkább online vásárolják.

Az internetes vásárlást a kereskedők továbbra is napirenden tartják. Elismerve, hogy a több-csatornás megközelítés az eladás-maximalizás legjobb módja, az online kereskedelem lesz az, amelyik a leggyorsabb növekedést fogja felmutatni a következő években, azaz a kereskedők háromnegyede tervezi kapacitásainak ilyen módon történő növelését 2012-ben.
A CBRE kutatásai szerint a kereskedők 43 százaléka tervezi a termékek számának jelentős növelését az online platformon, míg 28 százalékuk tervezi annak földrajzi kiterjesztését. Néhány kereskedő először „online teszteli” az új piacot, mielőtt fizikailag belépne oda, ráadásul az online jelenlét önmagában is hatékony.

Rontott a közép-európai régió


– Míg tavaly a kiskereskedők expanziós stratégiája erősödött a régiónkban, 2011-re a trend gyengült. A közép-európai régió legtöbb országa 2012-ben kevésbé lesz tervezett célpontja a nemzetközi brandeknek, mint a tavalyi felmérésben. Hazánk mellett Lengyelország és Románia is hátrébb csúszott a rangsorban, de még így is megelőzünk több nyugat-európai piacot – említette Borbély Gábor, a CBRE budapesti elemzési és tanácsadási vezetője.
Az igen mérsékelt növekedési kilátások miatt gyenge a fejlesztési aktivitás. Így a következő években kevés új kiskereskedelmi térrel bővül a hazai kínálat, ami szintén gátja a nemzetközi márkák nagyobb expanziójának.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo