A hatóság szakemberei - több megyét érintően - 41 fagylaltot forgalmazó vendéglátóhelyen vettek fagylalt mintát. A vizsgálati eredmények és az ellenőrzési tapasztalatok azt mutatják, hogy a fagylalt forgalmazás technikai feltételei az utóbbi időben sokat javultak.
Az összesen 100 db mintából -, amelyek zöme helyben készített fagylaltból származó minta volt -, 555 mikrobiológiai és kémiai irányú laboratóriumi vizsgálat történt. Mikrobiológiai kifogásoltság nem volt. A kémiai vizsgálatok során egy porfagylaltból készült fagylalt késztermék esetében a megengedett színezék tartalmat 158%-kal meghaladó színezék jelenlétet mutatott ki a laboratórium. A mintázott termékeknél 2 esetben volt tapasztalható, hogy a hőmérséklet a jogszabályban meghatározottól alacsonyabb volt.
A célellenőrzés a jégkrémek biztonsági, valamint minőségi tulajdonságaira egyaránt kiterjedt, tehát a hatóság ellenőrizte az érzékszervi tulajdonságokat, továbbá a jelölésre, a tömegre és tárolásra vonatkozó követelményeket. Ezen kívül színezék, édesítőszer tartalmat, valamint a tej alapú jégkrémek esetén a Salmonella jelenlétet is vizsgált a laboratórium.
Az ellenőrzés során 3 különböző előállító létesítményből összesen 16 termék, valamint a kisebb kereskedelmi egységekből és nagyobb áruházláncokból 35 termék mintavételére és vizsgálatára került sor, amely összesen 260 laboratóriumi vizsgálatot jelentett.
A laboratórium egyik tej alapú termékben sem mutatott ki Salmonella baktériumot, és a jégkrémeket mindenhol megfelelő hőmérsékleten tárolták. A vizsgált termékek édesítőszer tartalma és ezek feltüntetése a jogszabályoknak megfelelt, egy jégkrémben azonban olyan színezék jelenlétét mutatta ki a laboratórium, amely nem szerepelt a termék jelölésén. mA jelölés kapcsán 9 termék esetében - több kisebb és egy-két súlyosabb - jelölési hiányosságokat tártak fel a hatóság szakemberei. A leggyakoribb hibának az számított, hogy a jelölésen nem tüntették fel a termék tömegét (csak a térfogatát).
Az 51 termékből 9 terméknél történt meg a hatósági eljárás megindítása, amelyből 7 esetben figyelmeztetésben lesz részesítve a termék gyártója illetve forgalmazója. A NÉBIH Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóságának laboratóriumában az 51 db jégkrém kedveltségi rangsorát is összeállították.
A jégkrémek külső megjelenés, állag, illat és íz érzékszervi vizsgálatát képzett bírálókból álló bizottság bírálta; majd a szöveges értékelés mellett párhuzamosan 1-5 pontig terjedő skálán is értékelték a kódszámokkal jelölt mintákat, ahol az 1 pont jelentette a leggyengébb tulajdonságot, míg az 5 pont a legjobb, vagyis a kiváló tulajdonságot. A megvizsgált jégkrémek közel 70%-a kiváló vagy jó minősítést kapott, a termékek ¼-e közepes érzékszervi tulajdonságokkal rendelkezett és 3 db jégkrémet találtak a bírálók gyenge vagy nagyon gyenge minőségűnek. 0 pontos, vagyis elfogadhatatlan érzékszervi tulajdonsággal rendelkező jégkrém a vizsgált termékek között nem volt.