A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett adatai szerint az idei első negyedévben 1123 új lakást építettek Magyarországon, 54,1 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban, és csökkent a kiadott építési engedélyek száma is. Tavaly összesen 10 560 új lakás épült Magyarországon, 17 százalékkal kevesebb, mint 2011-ben. Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) alelnöke szerint bár évi nyolcezer lakás továbbra is meg fog épülni, mivel erre megvan a fizetőképes kereslet, de ez a szám is újabb mélypontot jelent, hiszen még a két világháború közötti gazdasági válság idején is több lakás épült, mint most.
A frissen közölt adatokat értékelve kiemelte, hogy a lakásépítéssel foglalkozó építőipar szempontjából az egyik legnagyobb problémát még mindig az jelenti, hogy a megépülő lakások egyharmada, mintegy 3000-3500 lakás nem teljesen jogszerűen, írásos szerződések nélkül épül, jelentős részben a szervezett építőiparon kívüli kivitelezésben. Ezért is szorgalmazza az ÉVOSZ az újépítésű lakások áfa-kulcsának 27-ről 5-10 százalékra történő csökkentését, ami serkenthetné a piacot. Koji László hozzátette: az építőipar utolsó jó éve 2006 volt, azóta a lakásépítéssel foglalkozó cégek piacuk mintegy háromnegyedét elveszítették.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a meglévő lakásvagyon fenntartásához évente 250 000 lakást kellene felújítani, s bár erre vonatkozóan a KSH nem közöl adatot, de tavaly mindössze 95 000-100 000 lakás újítottak fel. Az alelnök szerint a kormány által kidolgozott rendszerek - otthonteremtési támogatás, energiatakarékos felújítás támogatása, panelprogram - alapvetően jók, de nincs mögéjük állítva elégséges forrás, és csak kevesen tudják igénybe venni ezeket.
Suppan Gergely ehhez kapcsolódva kiemelte, hogy a kormányzati otthonteremtési támogatások hatása csak később lesz érzékelhető. Jelezte, hogy a hitelpiac élénkülése lendíthetne a piacon, de egyrészt a statisztikákból nem látszik bővülés, másrészt pedig annak kedvező hatása sem lenne azonnal érzékelhető. Ezek alapján az elemző sem számít arra, hogy jelentősen javulnak a "tragikus" lakásépítési adatok. Az első negyedéves adatok alapján hozzáfűzte, láthatóan kevesebb a készpénzes vevő, már ők sem tudják eltartani a piacot.
Duna House: folytatódott az idei tranzakciószám növekedés az ingatlanpiacon.
Az áprilisi adat kissé szembemegy a szezonalitással, ugyanis ez a hónap többnyire átmeneti hullámvölgyet szokott jelenteni, vagyis általánosan gyengébb, mint a március (kb. 10%-kal) vagy a május. Az adás-vételi növekedés egyik oka a márciusi időjárásban is keresendő, ugyanis abból a hónapból több tranzakció emiatt csúszott át áprilisra. Másik ok a tavalyi évet is erősen meghatározó Kombinált Mikrohitel Program, amely pályázat idén ugyan lezárásra került, de a beadott és nyertes pályázatok csak most kerülnek lezárásra. Ezen pályázatok jelentős részét ingatlanvásárlásra adták be és ez megmutatkozik az ingatlanpiaci adatokban.
Az idei első 4 hónapban a Duna House Tranzakciószám Becslése alapján 25 663 adás-vétel bonyolódott. Ez a 2011-es azonos időszaknál csupán 3%-kal nagyobb mennyiség. 2012 első harmada azonban a végtörlesztés és a befektetői hullám (többek közt a már említett kombinált mikrohitel fővárosi pályázatai) okán sokkal jobban alakult, ahhoz képest az idei január-április időszak csak a kétharmada a tavalyinak.