Bár ezeket az országokat némiképp mellőzi a hazai üzleti gondolkodás, nem árt végiggondolni, hogy valójában hatalmas piacokról van szó. Vietnam nagyjából Németországnak megfelelő területtel és hasonló lakosságszámmal bír, míg Ho Si Minh-város lakossága megegyezik a teljes magyar népességgel. Vietnamban és Thaiföldön is hatalmas gazdasági növekedés zajlik, amely azonban kisebb, mint Kínában. Emiatt és méreteik miatt is beláthatóbb, de igen vonzó piacot jelenthetnek a magyar cégek számára – mondta el Bundik Csaba, a CETA Consulting szakértője a Piac&Profit konferenciáján.
A kínai, hongkongi és szingapúri üzlethez itt olvashat hasznos tanácsokat!
A nehézségek ebben az esetben is a kommunikációnál kezdődnek, az ázsiaiak például máshogy mutatják ki, ha valami nem tetszik nekik. Míg egy európai üzletember mimikájából általában következtetni lehet arra, hogy hogy is haladunk a tárgyalással, az ázsiaiaknál nagyrészt ugyanolyan udvarias mosolyt kapunk, ha a végső válasz igen lesz, mint ha elutasítás – hangsúlyozza a szakértő.
Kapcsolat alapú kultúra
Ázsiában jellemző a kapcsolat alapú üzleti kultúra, tehát kapcsolatokat kell építeni, vagy találni olyan partnereket, akiknek ez megvan. Ez elengedhetetlen, mivel normálisan például fél év egy cég bejegyzése, míg megfelelő kapcsolatokkal és egy jó ügyvéddel másfél hónap alatt elintézhető – hangsúlyozza a szakember.
Mindenképpen szükség van helyi képviseletre is, elsősorban azért, mert ahogy Bundik fogalmazott, „nem lineáris az idő”. Olykor azonnal lehetőség nyílik elintézni valamit, amire korábban hónapokat vártunk, ha azonban elszalasztjuk a lehetőséget, lehet, hogy újabb fél évet kell várni a következő lehetőségre. Egyáltalán nem bevett a „win-win” gondolkodás, ami a nyugati kultúrának fontos eleme. Nem érdekük, hogy a másik fél is jól járjon, nem várhatjuk el, hogy a kinti partner a mi érdekeinket is képviselje, magunkat kell megvédenünk. Ezért is nagyon fontos a helyi képviselet megléte.
Nagy jelentősége van a kornak és a beosztásnak is a tárgyalások során, fontos tehát figyelni arra, hogy egy tárgyalásra olyan partnert küldjünk, akit ilyen szempontok szerint nem fog alacsonyabb rangúnak érezni magánál a kinti partner. A szakember szerint az is nagyon fontos, hogy kidolgozott üzleti modellel és javaslatokkal érkezzünk, ami akkor fog jól működni, ha minden készen áll, és a kinti félnek csak a kapcsolatrendszerét kell hozzá beindítania. Ez azért is fontos, mert szeretnek és tudnak másolni. Technológiai eszköz esetén például érdemes kivehető csippel dolgozni, vagy hasonló biztonsági megoldásokat igénybe venni, mivel fel kell készülni rá, hogy meg fognak próbálni kihagyni minket az üzletből.
India kontinensnyi ország, de sok egységből áll. Sok a különbség gazdaságilag és kulturálisan is országon belül. Van hatalmas gazdagság és nagyon nagy szegénység is. Van high-tech és hatalmas kosz egymás mellett – mondja dr. Koczkás János ügyvéd, a BKIK Indiai Kapcsolatok Szakmai Osztályának elnöke. A méretek mellett az olyan különbségekre is nagyon fontos figyelni, hogy India számos vallás híveinek otthona, és egyáltalán nem mindegy, hogy milyen hitű partnerrel készülünk épp tárgyalásra. A gyakorlatban létezik a kasztrendszer is, bár hivatalosan eltörölték. A sikeres üzlethez nagyon fontos a megfelelő tárgyalási stílus, amely jelentősen eltér az Európában megszokottól. Elképzelhetetlen például, hogy hátba veregessük üzleti partnerünket. A szabályokat tehát jól meg kell ismerni, nehogy tudatlanul helyrehozhatatlan hibát kövessünk el a társadalmi érintkezésben.
India sok szempontból kiváló üzleti környezetet kínál, stabil demokratikus környezet, fejlett bankrendszer, üzleti típusú szemlélet, kiterjedt piac, növekvő vásárlóerő jellemzi. Vonzó lehet a külföldi befektetéseket ösztönző jogi és gazdasági környezet, az alacsony vámtarifák, a szellemi tulajdonjogok kiterjedt védelme, az angolul beszélő, termelékeny munkaerő.
Az alkalmazandó jogszabályok köre függ attól, hogy milyen tevékenységet akarsz folytatni, van, ahol nem kell engedély, van, ami engedélyköteles, és van, ami tiltott. Utóbbi a stratégiai ágazatok, főként pl. energia. Kiskereskedelem, szerencsejáték, mezőgazdasági jellegű, ingatlanok forgalmazása mind tiltott terület. Formáció lehet vegyesvállalat (joint venture), ha a szabályozás nem engedi a teljes külföldi tulajdont.
Nagyon fontos a megfelelő üzleti partnerek kiválasztása. Erre megvan a szakmai protokoll, mindenképp érdemes előre tájékozódni. A BKIK-nak van szakosított szervezete, ők is segíthetnek az előzetes ellenőrzést elvégezni. Nagyon fontos általános szabály a szerződéses biztosítékok előzetes kiépítése például arra, hogy a kinti partner csak akkor férhet hozzá a pénzhez, ha az áru megfelelő mennyiségben és minőségben megérkezett.